Parmak Yaralanmaları

Kapıya sıkışan ya da çekiçle vurulan bir parmak çok acıya­bilir. Parmaktaki kan damar­ları kopabilir ve şişebilir. Parmak ucu yaralanmışsa tırnağın altında parmağı akan soğuk su altına tutun ya da üzerine buz koyun. Parmak deforme olmuşsa, tırnağın altında kan birikmişse ya da tırnak yerinden kısmen veya tamamen çıkmışsa doktorunuza damsın.

SIKIŞAN YÜZÜKLERİ ÇIKARMA
Bazen de bir yüzük parmakta sıkışır. Yüzüğü su ve sabun kulla­narak çıkartamıyorsanız soldaki şekilde gösterilen yöntemle çıkart­mayı deneyebilirsiniz. Parmağınız aşırı derecede şiştiyse yüzüğün kesilerek çıkartılması için hasta­nenin acil servisine başvurun.

Balık Oltası ile Yaralanmalar
Göze ya da yüze girmiş olan bir balık oltasını kesinlikle hareket ettirmeyin; çıkartılması için hemen tıbbi yardım alın. Deriye saplanmış olan bir balık oltası bir doktor tarafından çıkarılmalıdır. Uzak bir yerdeyseniz ve yakınlarda doktor yoksa oltayı aşağıdaki talimatları izleyerek çıkartın.

Olta dokunun derinliklerine kadar girmişse aşağıda çok çengelli oltalar ile ilgili verilen talimatları izleyin. Çok çengelli balık oltasının bir doktor tarafından çıkartıl­ması gerekir. Ancak bu mümkün değilse oltanın gövdesindeki gözü kesin ve sonra da oltanın gövde­sini yaraya doğru itin. Çengeller çıkıp kerpeten ile alınabilene kadar oltanın yolunu izleyin. Bu bölgeye bol su çarpın, su ve sabun ile yıkayın ve gazlı bezle sarın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ