Çocuklarda Beslenme durumunun değerlendirilmesi

Organizmanın beslenme durumu, besinlerin alımı ve sarfı arasındaki dengeyi gösterir. İnsa­nın yaşantısını belirleyen fiziksel ve psikososyal ortam, beslenme durumunu da etkiler. Besin­ler fiziksel ortamın bir öğesidir. Toplumda bi­reylerin elde edebilecekleri besin türleri ve be­sinlerin niteliği, iklim, tarım, ekonomi, devlet politikası, gelenekler gibi çeşitli faktörlerden et­kilenir. Kişinin etnik kökeni, sosyo ekonomik ve kültürel düzeyi de beslenme durumunu etkileyen önemli faktörlerdir.

Çocuklarda beslenme bozuklukları, protein ve enerji eksikliği, enerji fazlalığı (ekzojen şiş­manlık) ya da belirli besin öğelerinin spesifik ek­sikliği veya fazlalığı olarak gruplamr. Toplumda sık rastlanan beslenme bozukluklarının türü fi­ziksel ve psikososyal ortam faktörleri ile ilişkili­dir. Örneğin ülkemizde en sık rastlanan beslen­me bozuklukları protein enerji malnütrisyonu, vi­tamin ve mineral eksiklikleridir. Abd de ise şiş­manlık, en sık görülen beslenme bozukluğu tü­rünü oluşturur.

Klinik bulgular ancak beslenme bozukluk­larının ağır şekillerinin tanısında yol gösterici­dir. Bu nedenle çocuklarda beslenme durumu­nun değerlendirilmesinde klinik muayenenin ya nısıra başta antropometrik ölçümler olmak üze­re biyoşimik, histolojik ve biyofizik yöntemlerden de yararlanılır. Özellikle spesifik eksikliklerin saptanmasında besin analizleri  önemlidir.

Antropometrik ölçümler

Yaşa göre vücut tartısı, boya göre vücut tartısı, üst kol çevresi/baş çevresi oranı beslen­me değerlendirilmesinde en sık kullanılan an­tropometrik indekslerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ