Adet Kanaması

Adet kanaması ya da aybaşı kanaması, rahim iç zarının (endometriyum) kanaması sürecidir. Endometriyum, rahim ağzı ve vajinadan geçer ve vücudun dışarısında adet kam olarak görünür. Adet kanaması, beyin ve üreme organları arasındaki karmaşık bir hormon işaretleşmesi sistemidir.

Adet kanamasının başlaması, bir kadının üreme organlarının olgunluğa eriştiğini ve kadının doğurganlık yetisinin başladığını gösterir. Adet kanaması, hamilelik dönemi ve bazı hasta ıklar dışında, pek çok kadın için kanamanın sona erdiği menopoza kadar ayda bir meydana gelir.

Adet döneminizin ilk günü, bir dönemin ilk günü ile sonraki dönemin ilk günü arasında geçen zaman olarak tanımlanan yeni bir döngünün başladığını gösterir. Adet döngüsünün ortalama süresi 28 gündür; ancak normal döngüler 21 ila 35 günlük süreler arasında değişiklik de gösterebilir.

Adet döngüsünün süresi, her kadın için genellikle tutarlı olmakla birlikte, pek çok etken bu döngüyü bozabilmektedir, Normal adet dönemlerinin süresi, kadından kadına 3 ila 7 gün arasında değişir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ