Adjuvant Kemoterapi

Bugün kemoterapi, koltuk altı lenf nodülleri pozitif olan uzak metastazı tesbit edilemeyen, şifa ümidiyle cerrahi, radyoterapi veya her ikisiyle birden tedavi edilen evre II ve lll. hastalarında asıl tedaviye ek olarak kullanılmaktadır. Bu hastalarda on yıl sonra şifa oranının ancak %25 olmasının işaret ettiği gibi daha ilk tedavinin yapıldığı sırada gizli metas-tazların yüksek oranda varlığı düşünülür. Adjuvant kemoterapinin amacı gizli uzak metastazların veya göğüs duvanndaki artık tümörün antikanser ilaçların yok edebileceği küçüklükteki odaklar halindeyken, tahrip etmektir.

Adjuvent kemoterapi için birçok klinik deneme hala sürmektedir. Bugün en çok bilgi cyclophosphamide, methotraxate ve fluorouracil (CMF) kombinasyonunun aylık sikluslar halinde 12 kez radikal veya modifiye mastektomide koltuk altı metastazı olan hastalarda kullanılmasında elde edilmiştir. Sonuçlar, kemoterapi yapılmamış kontrollere göre, premenapozal kadınlarda nüksler yanya indiğini göstermiştir. Postmenapozal kadınlarda iyileştirici bir etki görülmemiştir. Bu belki de yan etkiler dolayısıyla tedavinin aksaması ve planlanan tam doz ilacın verilememesine bağlıdır. Değişik ilaçlarla yapılan çalışmalar adjuvant kemoterapinin kıymetini desteklemiş ve hatta bazılarında postmenapozal kadınların yararlandığı da kaydedilmiştir. Kombine ilaç tedavisi tek ilaca üstündür. Son yapılan çalışmalara göre postoperatif 6 aylık CMB’ tedavisi bir yıllık kadar etkilidir.

Hormonların ve antihormonlann da adjuvant tedavide kullanılmasının yararı kanıtlanmıştır. Örneğin östrojen reseptör pozitif kadınlarda tomoxifen melphalan ve fluorouracil’in etkilerini artırmaktadır. İlginç olanı, iyi cevaplann yalnız postmenapozal kadınlarda alınmış olmasıdır.

Adjuvant kemoterapi, uzak metastazı olmayan koltukaltı lenf nodülü pozitif premenapozal kadınlarla bazı seçilmiş postmenapozal hastalarda emniyetle kullanılabilir. Meme kanseri tedavsinde sistemik adjuvant kemoterapi iyice yerleşmiştir. Bununla beraber hangi hasta/hastaların hangi tip kemoterapiden tam yararlanacağı henüz açıkça bilinmemektedir. Şimdiki çalışmalar ve gelecektekiler her hastaya uygun tedavi seçimini kolaylaştıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ