Ağız

Ağız, yiyeceğin ilk olarak tatıl-dığı ve sindirildiği, giriş nokta­sıdır. Ayrıca, düşüncelerimizi ve duygularımızı seslendirdi­ğimiz yerdir. Ağız, dili, dudak­ları, tavanında damağı – diş ve diş etleri boyunca barındırır. Tükürükle nenlendirilen, çok narin bir dokuyla kaplıdır.

Dudakların, dışı deri kaplıdır, orta kısmı kaslıdır ve içi mukoza zanndan oluşmuştur. Dudak kaslan, dudağa farklı amaçlan gerçekleştirmesi için şekil verme­sine yardımcı olur, yiyecek çiğnemek, konuşmak bir bebeği öpmek gibi. Dudaklar, kurumaya, çatlamaya ve herpes veya başka virüslerin etkisiyle iltihaba açıktır.

ağız

Dil, boyut, konum ve şekil değiştirmeyi sağlayan, özel bir kas grubundan oluşur. Dil kaslan, farklı kıvam ve boyuttaki yiyecek­leri haraket ettirir ve ayrıca çok geniş değişkenlikte seslere şekil leri sindirime hazırlamak için kayganlaştınr ve amilaz denilen sindirime yönelik bir enzim içerir; amilaz, yiyeceği parçalar ve karbonhidratı sindirir. Diş üzerinde bulunan sindirilmemiş karbonhid­ratlar, diş plaklarına sebep olduğu-nudan, diş çürümesinin önlen­mesine de yardımcı olur (bkz. Diş Çürümesinin Ve Plakalarının Önlenmesi, aşağıda).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ