Aile İçi Şiddet

Aile içi şiddet, geçmişte veya halihazırda, kurbanla yakın kişisel ilişkisi bulunan bir kişinin bilerek ve isteyerek uyguladığı şiddet eylemine denir. Aile içi şiddetin çoğu (%90) erkekler tarafından kadınlara yöneltilir. Bundan çocuklar da etkilenir. Amerika Birleşik Devletleri’nde eş şiddeti, en yaygın şekilde rapor edilen kadın yaralanması nedenidir.

Tacizcinin amacı, güç uygulayarak kontrolü elinde bulundurmaktır. Tacizci, her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü ve ekonomik tacizde bulunur. Kurbanların çoğu korkudan (kendisi ya da çocukları açısından), ekonomik kısıtlamalardan, toplumsal olarak yalnız bırakılmaktan, değişme umudu taşıdığından ya da başarısız olma duygusundan dolayı tacizi ortaya çıkarmaya isteksiz davranır.Fiziksel yaralanmalara ek olarak, taciz kurbanları kronik ağrı , travma sonrası stres bozukluğu , anksiyete , depresyon ve madde bağımlılığı belirtilerine sahip olabilirler.

aile içi şiddetDanışma, tacizin derin ve uzun süren etkileriyle başa çıkmanıza yardım edebilir. Bir yardım hattının ya da danışma, güvenli yerlerin ve yasal tavsiye veren bir sığınma evinin telefon numarasını almak için, telefon rehberinizin “kriz müdahalesi” başlığı altındaki san sayfalarına bakın. Pek çok eyalet yasasında tacizciye karşı yasaklama emri çıkarttırabilirsiniz. Bunun anlamı o kişinin sizinle temas kurmasının yasaklanması demektir; bu emrin ihlali gibi bir durumla karşılaşırsanız yasal işlem başlatabilirsiniz.

Aile içi Şiddet:
Dr Sillrnan’ ın Tavsiyeleri

Aile içi şiddet yaygın ve ciddi bir problemdir. Biz doktorlar çoğunlukla bundan şüphe etmeyiz. Hastalarımızın çoğu konu hakkında bize hiçbir şey söylemez sormadığımız sürece.

Şahsen ben kadın hastalarımın her birine tehdit edildiği ya da yaralandığı bir ilişkisinin olup olmadığını sorarım. Eğer hastamın cevabı evet ise, ona daha iyisini hak ettiğini ve yardım alması gerektiğini söylerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ