AK GÜNLÜK

(Olibanum, Gummi Olibanum): Boswellia (Burseraceae) türlerinin kabuklanndan elde edilen bir usaredir. Bosweilia türleri küçük ağaçlar olup Kuzey Afrika (B. carteri Birdw, ve B frereana Birdw.) ve Hindistan (S. serrata Rox.b.) da yetişmektedir. Ak günlük elde etmek için ağaçların gövdeleri çizilir, meydana gelen süt zamanla sertle-

Kuzey Afrika (Arabistan, Somali) kökenli drog-lar damla veya ceviz biçiminde, Hindistan kökenli olanlar ise reçine görünüşve kokusundadır. ,

Zamk, organik asitler ve uçucu yağ taşır. Alkolde kısmen çözünür. Su ile ezildiği zaman süt renkli bir emülsiyon verir. Parlak bir alev, hoş kokulu ve beyaz renkli bir duman vererek yanar.

Hippokrates döneminden beri tanınan bir drogdur. Dahilen hap halinde (günde 1-4 gr) kuvvet verici, yatıştırıcı, kabız, idrar arttırıcı, adet söktürücü, adet getirici ve romatizma ağrılarını dindiricî olarak kullanılmaktadır. Bugün bilhassa mabetlerde tütsü olarak kullanılır. .

KARA GÜNLÜK (Cortex Styracis, C. Thymiamatis): Liquidambar orienîalis Miller (Hamamelidaceae) türünün gövde kabuklarından sığala yağı elde edildikten sonra geriye kalan kabuklardır. Şerit veya ince levhalar halinde, kızıhmsı esmer renkli, özel ve kuvvetli kokulu parçalar halindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ