Aktinomikoz Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

AKTİNOMİKOZ

Etkeni Actinomyces israelii’dir. Gram pozitif, anaerob bir bakteridir, başlangıçta mantar sanılmıştı.

Klinik tablo: Diş ekstraksiyonlarından sonra veya çürük dişlerden çene dokularına geçen aktinomiçesler serviko-fasial aktinomikozu meydana getirirler. Çene şişer, sonra yumuşar ve fistülleşir. Daha sonra hastalık tükrük bezlerine, yanağa, dile, farinkse ve diğer kemiklere yayılır. Fistüllerden sarı bir sıvı gelir ve bundan yapılan yaymada flamanlar halinde aktinomiçesler görülür.
Enfekte materyal aspire edilirse torasik aktinomikoz meydana gelir. Akciğerlerde yaygın lezyon, balgam ve göğüs ağrısıyla birlikte ateş ve dispne de vardır. Kronikleşirse göğüs duvarına fistülleşir. Abdominal tip aktinomikozda apendiksten başlayan bir çekum tümörü oluşur. Kolikler, ateş, kusma olur. Karın duvarına fistülleşebilir.

aaaLaboratuar bulguları: Lökositoz vardır, sedimantasyon hızlıdır.

Tedavi: Yüksek doz penisilin ile tedavi edilir. İyileşme safhası uzun sürer. Bütün aktinomikoz tiplerinde iyileşme, lezyon yerinde fibrozlaşmanın yeterince oluşmasına bağlıdır. Bu da uzun zaman alır. İlk 2 hafta süresince günde 10 milyon Ü penisilin G (kristalize penisilin) i.v. enfüzyon şeklinde verilir. Daha sonra oral penisilin preparatları ile (Pen-Os, Cliacil) tedaviye haftalarca devam edilir.Alternatif olarak tetrasiklin (Misteklin, Tetra) verilebilir. Dozaj: Günde 2 g oral.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ