Alerjik Reaksiyon

Ciddi bir alerjik reaksiyon (yemek­lere, ilaçlara ya da böcek sokmala­rına) olan anafilaksi, yaşamı tehdit edici bir durum olabilir.Belirtileri arasında nefes almada ya da yutkunmada zorluklar; yüzün, boynun ya da ağzın şişmesi; öksürme; hırıl­tılı soluma; tıkanma; dengesizlik; kaşınma; kurdeşen; ciltte kırmı­zılık; şok ve baygınlık sayılabilir.

alerjidt1

Kişi konuşabiliyorsa ona alerjisi olup olmadığını ve reaksiyonu azaltan epinefrin taşıyıp taşımadı­ğım sorun.Epinefrin, otomatik enjektör ya da önceden doldurulmuş bir şırınga şeklinde olabilir. Her iki cihazın da yanında kullanma bilgi­leri yer almalıdır.Hafif alerjik reaksiyonlar (bölgesel kızarıklık, kaşınma ya da kurdeşen gibi) rahatsız edicidir; ama ciddi değildir.

Anında bakım: Hava yolunu kontrol edin ve açın. Birisinden yardım çağırmasını isteyin ya da bu kişi acil yardıma ihtiyaç duymuyorsa siz 112’i arayın.

Bu kişinin yanında epinefrin varsa enjekte etmesine yardım edin. Mevcutsa ve kişi yutabiliyorsa bir antihistamin verin.
Kurdeşen gibi hafif reaksiyon­larda yardım gelene kadar antihistaminler faydalı olabilir. Ya da bu kişiyi en rahat nefes alabi­leceği pozisyona getirmelisiniz. Sağlık yardımı gelene kadar kişinin yanından ayrılmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ