Alkol

Aşırı alkol tüketimi, Amerika’da, tütün kullanımından sonra, ikinci en yaygın madde kullanımı türü­dür. Bazıları, diğerlerinden çok daha ciddi boyutlarda etkilenir.

Yetişkin erkeklerin tahmini %9’u ve yetişkin kadınların tahmini %4’ü, alkol bağımlılığı (alkolizm) olarak bilinen en ciddi alkol suistimali türüne sahiptir. Bu kişiler, içki içme konusundaki kontrollerini kaybetmişlerdir, sağlıkları üzerinde ciddi olumsuz sonuçlara veya de­ğerli etkinlikleri veya ilişkileri kay­betmeye yol açıyor olsa da, alkolü bırakamıyor veya azaltamıyorlardır.

Alkol_ve_darp

Sorunlu içicilik/Sorunlu alkol kullanımı, alkol kullanımının sağ­lık sorunlarına veya evde, işte, okulda veya hukuki sorunlara yol açtığı daha hafif bir bozukluktur. Risk altında olan içiciler, zararsız olarak düşünülen miktardan fazla tüketenlerdir, erkekler için günde iki, kadınlar için günde bir kadeh­ten fazla.

Alkol suistimali veya bağımlılı­ğının sebebi tam olarak anlaşılmış değildir, ancak ailede bir alkol bağımlılığı geçmişi söz konusuysa, bu, kişinin daha fazla risk altında olmasına yol açar. Alkol bağımlısı olan ebeveynlerin çocukları, dört kat daha fazla risk altındadır.

Ağır içicilik – erkekler için gün­de iki, kadınlar için günde bir ka­dehten fazla – karaciğerinize, mide­nize, kalbinize, beyninize ve sinir sisteminize ciddi hasar verebilir.

İçki bağımlılığı aynı zamanda, ağız, boğaz, gırtlak ve yemek bo­rusu kanserine yakalanma riskinizi artırır. Ağır içici olan kadınlarda, meme kanseri ve kemik erimesi riski daha yüksektir. Bunlara ek olarak, aşırı alkol tüketenler, yete­rince yemek yemeyebilirler ve bu nedenle vitamin ve mineral eksik­liği de baş gösterebilir.

Alkol tüketiminin taşıdığı pek çok risk olsa da, bazı faydaları da olabilir. Alkol, bağımlılık geliştirme riski olmayan yetişkinler için fay­dalı olabilir. Günde 1 kadeh şarap, 1 kutu bira veya 1 shot/likör bar­dağı (yaklaşık 45 mi) %40 oranın­da alkol ihtiva eden içki içmenin, kalp hastalığı, inme ve diğer dola­şım bozukluklarını geçirme riskini azalttığı düşünülmektedir. Küçük bir miktar alkolün, yüksek yoğun­luklu lipoprotein (HDL), yani kanı­nızdaki faydalı kolesterol düzeyini yükseltebildiği ve kan damarların­da plak oluşumunu azalttığı kanıt­lanmıştır.

Aşırı alkol tüketimi zararlı, buna karşılık, ölçülü tüketim fay­dalı olduğuna göre, aşırı miktarın ne kadar olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Öncelikle, eğer içki içmiyorsanız, başlamayın. Genel­likle, alkol kullanımının taşıdığı riskler, faydalarından daha fazla­dır. İçki içiyorsanız, -erkekler için günde iki, kadınlar için günde bir kadehten fazla olmayacak şekilde – ölçülü için.

İçki alemi yapmanın, sarhoş olmanın veya kronik ağır içiciliğin sağlık üzerinde hiçbir olumlu et­kisi olmayıp, ciddi biçimde daha yüksek ölüm riski vardır. Milyon­larca alkol bağımlısı ve bırakmak için yardıma ihtiyacı olan insan vardır. Alkol suistimalinden muzdarip biri için, bir içki bile çok fazladır.

İçki içmemesi gerekenler, gebe kalmaya çalışan kadınlar veya ha­mileler, araba veya dikkat ve be­ceri gerektiren bir alet kullanacak olanlar ve uyuklamaya sebebiyet verebilecek reçeteli veya reçetesiz ilaç kullananlardır.

Alkol, ayrıca ilaçların verimli­liğini veya zehirleyici etkisini de değiştirebilir. Bazı ilaçlar, kandaki alkol oranını veya alkolün beyin üzerindeki ters etkilerini artırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ