Alternatif İlaçlar

Sağlıklı gıda mağazaları ve eczanelerin çoğu, reçetesiz bitkisel ya da homeopatik ürünler satarlar. Bu ürünler genellikle “doğal ürün” etiketiyle satılsalar da homeopatik ve bitkisel ürünler oldukça farklıdır.

Bitkisel ürünler bitkilerden elde edilirler ve aktif bileşenleri olabilir. Homeopatik ürünler genelde aktif bileşen­leri olmayan oldukça seyrel­tilmiş maddelerdir. Bu ürünler son derece popülerdir, yasaldır ve bazı durumlarda faydalı olabi­lirler; ancak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) onayından geçerek iyileştirici etkileri olduğu kabul edilmiş değildir.

alter
Her ikisi de federal hükümet tarafından sadece ek gıda ürünü (ilaç değil) olarak düzenlenmiştir ve etiketleri ile paketlerinin içinde yazan iyileştirme iddiaları aslında oldukça kısıtlıdır.

Bu tür ürünlerin reklamlarında doğruluk açısından mantıklı standartlar bulunmadı­ğından, zihinsel performansı artır­dığını, yaşlanmayı yavaşlattığını, farkında geliştirdiğini, kanseri önlediğini ya da hastalıkları iyileş­tirdiğini iddia eden doğal ürünler ya da gıda takviyelerine karşı oldukça dikkatli olmanız gerekir.

Güvenilir kaynaklardan bu ürünleri nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz çok önemlidir. Bu ilaçların etkileri doktorunuzun reçete edeceği ilaçlarla etkileşime girebileceğinden bu ürünleri kulla­nıyorsanız doktorunuza bildir­meniz gerekir.

Alternatif ilaçların birçoğu zararlı değildir. Ancak ciddi hastalıkları tedavi etmek için geleneksel tedavilerin yerine kullanılırlarsa, bilimsel açıdan kanıtlanmış ilaçlar ve yöntemlerle hastalıkla savaşmak için kulla­nabileceğiniz değerli zamanınızı harcayabilirler. Zindeliği artırmak için her açıdan “kuvvetlendirici” olarak alınan gıda takviyelerinin birçoğunun kanıtlanmış fayda­ları olmadığı bilinmektedir. Bazı şifalı bitkiler yüksek dozda alınırlarsa son derece zehirleyici olabi­lirler. Sorularınız varsa, doktoru­nuzla konuşun ve alternatif tedavi yöntemleri izlerken gösterebileceğiniz aynı hassasiyeti gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ