Angina Pektoris

KORONER ARTES HASTALIKLARI
 ANGİNA PEKTORİS
Miyokard iskemisine bağlı olarak ortaya çıkan bir semptomdur İskemi, gelen az oksijen miktarı ile o andaki oksijen gereksinimi arasındaki farkın meydana getirdiği durumu ifade eder. Koroner kan akımı azalınca oksijen gereksinimi aerob metabolizma ile değil, anaerob metabolizma ile karşılanır ve kalp kontraksiyonu için gerekli olan enerji yeterince sağlanamaz. 2 türlü iskemi ayırt edilir: Oksijen gereksiniminin arttığı efor anginası ve koroner akınımın % 75’ten fazla daraldığı, primer oksijen eksikliğine bağlı israhat anginası. Tamamen sessiz seyreden koroner sklerozu vak’aları bulunduğu gibir sadece eforları izleyen angina pektoris şeklinde yıllarca süren efor formu da gözlemlenmektedir (stabil angina pectoris)en ciddî olan formu da unstabil angina pectoris’tir.Bunda istirahat, anginaları sıklaşmıstır, hic umulmadık anda ortaya çıkar. Nöbetler sıklaştığı gibi ağrıların şiddeti de artmıştır. Ya da nöbetlerin ortaya çıkması için küçük eforlar bile yeter hale gelmiştir. Unstabil angina, preinfarktus anginası olarak da adlandırılabilir.
Klinik tablo: Angina pektoris çoğunlukla, retrosternal bölgede başlayan, sol omuza ve kola, bazen sağ omuza ve kola, bazen de abdominal bölgeye yayılan bir sıkışma ve daralma hissi, kramp, yanma, ağrı ve basınç (opressionn) şeklinde algılanır. Genellikle fizik ve psişik eforları izleyerek ortaya çıkar. 1-2 dakikadan, en çok 45 dakikaya kadar sürebilir. Daha uzun sürerse infarktüs’-ten şüphelenilmelidir. Nöbet esnasında hastanın yüzü solar, ter bastırır, taşi-kardi olur ve tansiyon yükselir. Nöbetin sonuna doğru bulantı olabilir.
Tanı: Kalp dışı göğüs ağrılarından ayırt edebilmek için çok ayrıntılı bir anamnez alınmalıdır. Sol göğüste ve meme üzerinde duyulan ağrılar çok defa nörotik-miyaljikle ağrılardır. EKG’de tipik ST ve T değişiklikleriyle ve miyo-kart sintigramında ise az kanlanan bölgeler tarzında belirir. Koroner arter yetmezliğinin tanısı için rutin olarak:
a)Anamnez,
b)İstirahatta ve efordan sonra EKG alınması,
c)Talium 201 ile miyokard sintigrafisi,
d)Holter EKG siyle ST analizi,
e)Koroner kanlanmasının kantitatif ölçümü,
f)Radionüklit vent-rikülografisi,
g)Pozitron emisyon tomografisi gibi metotlara başvurulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ