Anne sütünün immünolojik ve antibakteriyel özellikleri

Salgısal ıga anne sütündeki başlıca immuno globülindir. Sütte ıga, ilk günlerde en yüksek konsantrasyonlarda, bulunur. Igg nisbeten az miktarlardadır ve barsaktan emilmediği sanıl­maktadır. Salgısal ıga asit ortama ve protöo litik enzimlere dirençlidir, anne sütü ile besle

Nen bebeklerin dışkılarında saptanabilir. Bu im munoglobülinin barsak mukozasını mikrop etki­sinden koruyucu etkisi vardır. Solunum yolla­rında da etkili olduğu sanılmaktadır. Annenin ve çocuğunun aynı ortamda bulunmaları, eş mikrop­larla karşılaşmaları nedeniyle annede oluşan ve sütüne geçen ıga antikorlar çocuğun barsağmda bulunan mikroorganizmalar üzerine etkindir. Sütte spesifik antikor varlığının sensitize lenfo­sitlerin anne barsak mukozasından süte trans portu ile gerçekleştiği bir hipotez olarak ileri sü­rülmektedir. Anne sütünde viruslara, bakterilere ve toksinlerine karşı birçok antikor varlığı bildirilmiş, ancak bunların çocuğu infeksiyondan koruyucu etkileri kesin olarak tanımlanamamış­tır.

Kadın sütü, inek sütüne kıyasla çok fazla li zozim içerir. Antimikrobial bir faktör olarak ka? Bul edilen lizozim, in vitro deneylerde ıga ile birlikte e.coli’leri peroksidaz ve askorbik asit ile birlikte e.coli ve salmonellaları «lysis» yoluy­la parçalar. Anne sütünde bulunan demir bağ­layıcı protein laktoferrin’in de serbest demiri or­tamdan kaldırarak bakteri üremesini engelledi­ği saptanmıştır. Lizozimin, laktoferrinin, b 12 vi­tamininin, folatın ve anne sütünde saptanmış olan interferon, antienterotoksin faktör ve anti vlral faktör gibi diğer infeksiyonlardan  koruyucu Niteliği olan maddelerin in vivo  etkileri henüz araştırma evresindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ