Anoreksiya ve Bulimia

Yeme bozuklukları olan insanlar hayatlarını yemeğin kontrol ettiğini düşünürler ve yemek gördüklerinde kendilerini kontrol edemezler. Anoreksiya nervoza ve bulimia’yı da kapsayan yeme bozuklukları genelde aşırı derecede zayıf olmak isteyen genç kızları etkiler.

Bazı yetişkinler de kilo vermek uğrana kendilerini adeta açlığa mahkum ederek yemek yemeyi bırakırlar. Yeme bozukluğu olan gençlerin bozuk bir vücut yapıları vardır. Herhangi bir yeme bozukluğunuz varsa, çok zayıf olmanıza rağmen kendinizi şişman görürsünüz ve diyet yapmak istersiniz. Sık sık spor yapma ihtiyacı duyarsınız. Adet kanamalarınız düzensizleşir ya da tamamen kesilebilir. Yemekleri saklamak ya da gizlice kusmak gibi gizli kapaklı davranışlar sergilemeye başlarsınız.

Bulimia rahatsızlığınız varsa, kendinizi tutamayıp aşırı miktarda yemek yer ve sonrasında kusar ya da müshil ilaçları (bağırsakları boşaltma) alırsınız.
Yeme bozuklukları oldukça ciddidir ve tedavi edilmeleri gerekir. Sizin ya da tanıdığınız birinin yeme bozukluğu varsa yardım almak için vakit kaybetmeden doktorunuz, anne babanız ya da rehberlik öğretmeninize danışın. Yeme bozuklukları tedavi edilmezse ölümlere neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ