Antioksidanlar

Vücudunuzdaki dokular, kimyasal oksidasyona sebep olan ve oksijen serbest radikalleri denen kimya­sallar üretir ve bu da, dokulara zarar verebilir. Yiyeceklerin içinde bulunan çeşitli maddeler (antioksidanlar), oksidasyonla savaşır. Beta karoten, C vitamini ve E vitamini dahil bazı vitaminler antioksidandırlar.

Koyu yeşil ve turuncu meyve ve sebzelerde bulunan beta karo­ten, vücutta A vitaminine dönüş­türülür (A vitamini ciğer, yumurta ve süt gibi hayvansal ürünlerde bulunur).

C vitamini, portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgillerde (ve sularında) bulunur. Aynı zamanda, çilek, kivi, domates, brokoli, lahana, patates ile ıspanak ve hardal yaprağı gibi bazı koyu yeşil yapraklı sebze­lerde de C vitamini vardır.

C vitamini suda çözünebilen bir vitamindir. A ve E vitaminleri yağda çözünürler ve sindirim sis­temine emilmeleri için biraz yağ tüketilmesi gerekir.

Kanser türlerinin çoğu, bir hüc­renin DNA’sı, örneğin oksidasyon sonucu bozulduğunda başlar. Teo­ride, antioksidanlar bu hasarı önle­yebilir ve kanser riskini azaltabilir.

Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünün oksidasyonu, damar sertliğinde çok büyük rol oynar  ve bu da inme ve kalp krizine yol açabilir. Teoride, antioksidan vitaminler, ister gıdalardan ister vitamin hap­larından alınsın, bu faydayı sağla­yabilirler.

Antioksidan vitaminler bakı­mından zengin bir beslenme biçimine sahip kişilerde, kanser ve damar sertliğine daha az rast­lanmaktadır. Ancak, bu düşük oranların sebebinin antioksidanlar olduğu kanıtlanmış değildir.
Beta karoten ve E vitamini üzerinde yoğun çalışmalar yürü­tülmesine rağmen, herhangi bir antioksidan vitaminin gerçekten kanseri önlediğine dair henüz hiç­bir delil yoktur.

Aslında, bir çalışma, beta karotenin akciğer kanseri riskini artırabileceğini ortaya koymuş­tur. Damar sertliğini önleme konusunda da, beta karoten veya C vitamini alımının kanıt­lanmış herhangi bir faydası bulunmamaktadır.

Bazı çalışmalar, nispeten yük­sek ilave dozlarda E vitamini hapı kullanımının damar sertliğini yavaş­latmaya yardımcı olabileceğini göstermiş; ancak diğer çalışmalar da bunun herhangi bir faydasına işaret etmemiştir.

Bu önemli soruya cevap aranacak daha iyi ve daha kapsamlı çalışmalara başlanmıştır.
Şu anda, kalp hastalıklarının önüne geçmek için E vitamini kul­lanmayı şiddetle tavsiye etmeye ya da etmemeye yetecek kadar delil bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ