ANZER BALI

Anzer yaylasında (Rize: İkizdere) bulunan 2 köyde (Çiçekliköy ve Ballıköy) elde edilen bir bal çeşididir. Çevre halkı bu balın özelliklerinin ve kokusunun, anların bal yapmak için, bölgede bol olarak yetişen ve “Beyaz komar” olarak adlandırılan bir bitki türünden {Rhododendron caucasicum Pallas) yararlanmalarına bağlamaktadırlar. Beyaz komar çiçeği kuvvetli kokulu olup bölge halkı tarafından kuvvet verici olarak çiğ halde yenmektedir.

Anzer balı bölgede halen kilosu 50 milyon TL. civarında pazarlanmaktadır. Türkiye’de Anzer balı adı altında satılan bal miktarı, bölgede elde edilen Anzer balı miktarlarının, en az yüz katıdır.

Anzer balı bilhassa yanık yaralarının tedavisinde, merhem halinde yara üzerine sürülmek suretiyle, kullanılmakta ve çok başarılı sonuçlar alınmaktadır.

N. Ülker Türkiye ballarını antibakteriyel faktör bakımından incelemiş ve bu balların bakterisit ve bakteriyostatik tesirini saptamıştır. Bal ile 24 saat temas eden mikropların artık üremediğini ve en hassas deney havyanlannda enfeksiyon yapamadığını göstermiştir. Balın bu etkisi kaynatılmaya dayanamayan ve diyalize olabilen bir faktörden ileri gelmektedir. Bu faktör serum karşısında da ortadan kalkmaktadır. Antibakteriyel tesir bakımından petek ballan sızma ballardan ve Türk sızma balları Alman sızma baİIanridan üstündür (4)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ