Ardıç (Juniperus türleri)

Aile: Cupressaceae.
Kullanılan Kısım: Genellikle yemişler ve iğneler, am.ı kabuk, odun ve kökün hepsi etkilidir.
Toplama: İğneler, kabuk, kökler veya gövde odununu ini zaman toplayın. Yeşil olan ilk yıl yemişleri, ilk don olayından sonra toplanmalıdır, mavimsi-eflatun olan ikinci yıl yemişleri hcı zaman toplanır.Yemişler mavimsi-eflatuna döndüklerinde olgunlaşmışlardır.
Etkileri: Bakteri öldürücü, mikrop öldürücü, antiseptik, mantar öldürücü, gaz giderici, salgı önleyici.
Etkiledikleri:Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Shigella dysenteriae, Streptococcus türleri, Escherichia coli, Candida albicans Salmonella türleri.

Ardıç Hakkında
Yaprak dökmeyenler dünya üzerindeki her kültürde saflık ve temizlik için geleneksel bir kullanıma sahiptirler: fiziksel, duygusal ve ruhsal. Dürüstlüğü temsil ederler ve bin yıl için çürümeyi önlemek için kullanılırlar. Tüm zamanlar boyunca yaklaşık bütün kültürlerde hastalıktan korunmak ve tedavi için ter banyoları ve saunalarda kullanılmıştır. Yerli kültürler tarafından kullanımları yaygındır ve bilimsel çalışmaların çokluğu bu tarihsel kullanımı
desteklemektedir. Yemişlerden elde edilen esans yağı idrar ile atılır ve idrar yolları hastalıklarına neden olan antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkilidir. Tüp deneyleri, özellikle Staphlococcus aureus olmak üzere, antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı güçlü bir etkinliğe sahip olduğunu göstermektedir.

Hazırlama ve Dozaj
Yemişler idrar yolları hastalıklarını tedavi etmek amacı ile kullanılır. Yemişler veya iğneler üst solunum yolları hastalıkları, Salmonella, E. coli, Shigella’lar için kullanılır. Odun, kökler, kabuk, yemişler, veya iğneler deri enfeksiyonları ve bulaşıcı dizanteri için kullanılırlar. Esans yağı hava yolu ile bulaşan ve üst solunum yolları hastalıklarında kullanılır. Gıdalarda, çay olarak, yıkama, tentür, bütün halde, toz halinde,buhar olarak kullanılabilir.

Tentür Yemişler: 1:5 %75 alkol ile, günde 3 defaya kadar 5 ila 30 damla.
Çay: 1 çay kaşığı dövülmüş iğne 200 ml kaynak suda örtülü olarak 15 dakika demlenir. Üst solunum yolları hastalıkları veya besin zehirlenmesi için, gerektiği sıklıkta alın. Shigella için, içebildiğiniz kadar çay için.
Yıkama: Bitkilerin kuvvetli bir kaynatması pek çok kültürlerde içki yapım araçları mutfak gereçlerini, cerrahi aletleri, elleri, tezgahları vs. dezenfekte etmek için kullanılır. Çay enfeksiyonları önlemek ya da tedavi etmek için bir yıkama olarak yararlıdır. 30 gr bitkiyi 1 lt suya koyun, 30 dakika kaynatın, bir gece soğumaya bırakın.
Yemişler: M de Problemleri için: 2 hafta boyunca, günde 1 ila 5 yemiş yiyin.
Toz: Bitkinin herhangi bir kısmını varsa tozlarına ilave edin, veya yaralardaki enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek için tek başına kullanın.
Besin: Yemişler ve yeni gelişen iğneler pek çok yemeğe hem lezzet hem de besin kaynaklı bakterileri öldürmek için ilave edilebilirler. Yemişleri ufalayın veya yeni yetişen iğneleri doğrayın ve yemeğin içinde pişirin.
Buhar: Bitkinin herhangi bir kısmı ama genellikle iğneler veya yemişler. Ter kulübesi veya saunada kullanın veya 120 gr iğne yada ezilmiş yel tazesi daha 4 lt suda kaynatın ve buharını soluyun.
Esans Yağı: Sinüs veya üst solunum yolları enfeksiyonları için bir burun spreyi şişesi içinde 30 ml su ile 8 ila 10 damlasını birleştirin. Üst solunum yolları enfeksiyonlarını önleme ve tedavi etmek için püskürtücü bir şişe içinde kullanın. Üst solunum yolları enfeksiyonları için ılımlı dozlarda buhar solumak veya ter kulübesi şeklinde uygulamak da söz konusu olabilir.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar
Eğer akut böbrek rahatsızlığı, hamilelik veya mide rahatsızlığından şikayetiniz varsa kullanmayın. Yüksek dozlar veya uzun süreli kullanım böbrekleri tahriş edebilir.

Ardıcın Alternatifleri
Sırası ile herhangi bir yaprak dökmeyen, özellikle çam, perçem ağacı, sedir ve ladin. Çamın yapılan laboratuar çalışmalarında antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı önemli bir antibakteriyel etkiye sahip olduğu gösterilmiştir, perçem ağacı da etkilidir ve daha az oranda ladin de etkilidir. Bu onların enfeksiyon hastalıkları için uzun süredir kullanılmalarını açıklama eğiliminde olan bir durumdur. Bütün yaprak dökmeyenler için dozlar karşılaştırılabilir. Ardıcın her türünün yemişleri benzer şekilde kullanılabilir.

Oldukça yeni olan keşiflerden biri de çam kabuğunun hastalık tedavi etmedeki gücüdür. Çam kabuğu, güçlü bir antioksidan ve C vitamini güçlendiricisi olan proantosiyanidin içeren üzüm çekirdeği hariç, bütün diğer bitkilerden daha güçlüdür. Kanser, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, eklem iltihabı, katarakt, kalp hastalığı ve felç gibi hastalıklarda serbest radikal miktarlarının yükseldiği bilinmektedir. İnsan bağışıklık sistemi antioksidanları serbest radikalleri etkisiz hale getirmek ve vücudumuzdan atmak için kullanır. Çam kabuğundan elde edilen bu antioksidan bilinen en güçlülerden bir tanesidir. Daha da fazlası, çalışmalar onun çam iğnelerinde bulunan C vitaminini, bir C vitamini eksikliği olan iskorbit hastalığının güçlü tarihsel tedavisi, çok güçlü bir şekilde uyardığını göstermektedir. Diğer yaprak dökmeyenlerin de bu güçlü antioksidan etkinliğe sahip olduklarına dair belirtiler vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ