Aşılar ve Seyahat

Genelde, Avustralya, Kanada, İskandinavya, Yeni Zelanda veya Batı Avrupa’ya seyahat edeceğiniz zaman, aşı yaptırmak veya gıda ve su için özel önlemler almak gibi konularda kaygılanmanıza gerek yoktur.

Dünyanın diğer bölgelerine ya­pacağınız seyahatlerde, gitmeden önce gerekli aşıları yaptırmanız, ilgili sağlık bilgisini edinmeniz ve gerekli ilaçları yanınıza almanız, ayrıca yediğinize ve içtiğinize dik­kat etmeniz gerekir.

aşı

Seyahat Planlama

Bir seyahate çıkmayı planlıyor­sanız, herhangi bir aşı yaptırmanız gerekip gerekmediğini doktoru­nuza danışın. Yola çıkmadan en az 3 ay önce, hekiminize seyahat planınızı anlatın; bazı aşıların birkaç haftalık bir süre boyunca yapılması gerekmektedir.

Çoğu Amerikalı, kızamık, kaba­kulak, kızamıkçık, difteri, boğma­ca, tetanoz ve çocuk felci aşılarını çocukken oldukları için, bu hasta­lıklara karşı tekrar aşı yaptırmanıza gerek kalmayabilir.

Aşılarınızı bir seyahat kliniğin­de yaptırırsanız, size, yaptırdığınız tüm aşıların bir listesini içeren küçük sarı bir kitapçık verilecektir. Sarıhumma aşısı için resmi damga gerekecektir. Formun üzerinde boş bırakılan yerlere, adınızı, adresini­zi, geçirdiğiniz sağlık sorunlarını, kullandığınız ilaçları, alerjilerinizi, gözlük reçetelerinizi ve diğer bilgi­lerinizi yazabilirsiniz. Bu sarı kitap­çığı daima (gelecekteki seyahatle­rinizde tekrar kullanabilmeniz için eve döndükten sonra da) pasapor­tunuzun yanında bulundurun.

Hastalık ve Yaralanmalara Karşı Hazırlıklı Olun

Önceden plan yapmış olmak, başka bir ülkede hastalanırsanız veya sağlık yardımı almanız gerekirse, daha iyi bir seyahat geçirmeniz konusunda fark yaratır. Gelişmemiş bir ülkede sağlık bakımı almanız gerekirse, büyük bir şehre gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Şu adımları İzleyin:

■ Sağlık sigortanızın ülke dışında aldığınız sağlık hizmetlerini de karşıladığından emin olun; tüm sigorta poliçeleri bunu karşılamaz.

■ Sehayate çıkmış olan sağlıklı kişiler arasında hastaneye yatmaya veya ölüme sebebiyet veren en yaygın faktör, yaralanmalardır. Gece vakti tanımadığınız yollarda araç kullanmak gibi yüksek risk taşıyan etkinliklerden kaçının; alkollüyken asla araç kullanmayın. Bir yaya olarak, trafiğin alışık olduğunuz yönün tersine akabi­leceğini bilin. Eğer bisiklet veya motosiklet kullanıyorsanız, mutlaka kask takın.

■ ABD’de, sivri sinekler can sıkıcı olmalarına rağmen nadiren enfeksiyon taşırlar. Dünyanın pek çok tropik bölgesinde, sivri sinekler, sıtma, dengue, sarıhumma, Japon ansefaliti ve diğer pek çok enfek­siyonu taşıyabilirler. İyi bir sinek kovucu edinin ve kullanın.

■ Dünyanın pek çok bölgesinde, iğneler ve şırıngalar (kullan-at olanlar bile) genellikle sterilize edilmeden tekrar kullanılmak­tadır. İğnelerin temiz ve güvenilir olduğundan emin olmadan asla dövme yaptırmayın veya vücudu­nuzun herhangi bir yerine piercing yaptırmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ