Aşırı Alkol Tüketimi Semptomları

Alkol suistimali ve alkol bağımlılı­ğı, ciddi ve progresif (gittikçe ilerleyen) hastalıklardır. Ancak, her ikisi de tedavi edilebilir. Eğer kendinizin veya önem verdiğiniz birinin alkol sorunu olduğunu düşünüyorsanız, hastalıkla ilgili daha fazla bilgi edinin ve doktoru­nuzdan yardım isteyin. Bu tip so­runlar bir doktora ne kadar erken iletilirse, tedavi de o kadar kolay olacaktır.

Alkol sorununa ilişkin ilk be­lirtiler arasında, planladığınızdan fazla içmek, etrafınızdakilerin kay­gılarına aldırmaksızın içki içmeye devam etmek ve sık sık içkiyi azaltma veya bırakma girişiminde bulunmak vardır. Alkol suistimali ilerledikçe, kişi, alkole karşı daya­nıklılık geliştirir. Kişinin, kendini iyi hissetmek veya sarhoş olmak için artık daha fazla içmesi gerekir.

Bir kişi alkol bağımlısı oldu­ğunda, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kaygı ve bitkinlik gibi yoksunluk belirtileri baş gösterir.

Alkol suistimali kötüleştikçe, kişinin zihninde yalnızca alkol var­dır ve kontrolü kaybedebilir. Alkol tüketimi esnasında bilinci yerinde olsa bile, sarhoşken neler oldu­ğunu tamamen unutacak şekilde şuur kaybı yaşayabilir.

Son olarak, kişilik değişiklikleri meydana gelir. Alkol suistimalinden muzdarip biri, daha saldırgan olmaya başlayabilir ve bir işte çalışmak ya da aile ve arkadaş iliş­kilerini yürütmek gibi faaliyetleri yapamaz hale gelebilir. Ağır içici­ler, çarpıntı, panik atak, kafa karı­şıklığı, halüsinasyon ve nöbet gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Alkol sorunu olan kişiler, genellikle yalnız içerler ve uyumala­rına ya da stresle başa çıkmalarına yardımcı olsun diye alkol kullan­dıklarını söylerler. Aşırı derecede içenler, riskli cinsel ilişkiye girebilir veya kullanmamaları gerekiyorken araç kullanabilirler. Aynı zamanda, başka madde bağımlılıkarı geliştir­meye de daha müsaittirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ