Ayak ve Topuk Ağrısı

İnsan ayağı, bir mühendislik harikasıdır. Stabilite (denge) sağla­malı ancak düz olmayan (pürüzlü olan) yüzeylere uyum sağlayabi­lecek kadar da esnek olmalıdır.

Her bir adımda vücudunuzu öne doğru itmek için sert bir kaldıraç görevi görebilecek kadar güçlü fakat her bir adımın neden olduğu darbeyi emecek kadar da yumuşak olmalıdır. Bütün bunlan yapmak için ayakta 26 kemik, 100’den fazla ligament (bağ) ve bacağınızı vücudunuzun geri kalan kısmına birleştiren 12 bacak kası dışında 19 kas bulunur. Ortalama bir gün süresince ayaklar yüzlerce tona denk ağırlık yüküne maruz kalır.

ayak

Yaşlandıkça ayaklarınız geniş­leyebilir. Birçok ayak ve topuk problemine, ayağa iyi uymayan ayakkabılar neden olur. Ayak ağası aynı zamanda diyabet (şeker hastalığı) , zayıf kan dolaşımı, artrit gut ve obezite gibi bir hastalığın neden olduğu bir komplikasyon da olabilir.

Ayak ve topuk ağrısı genellikle başarıyla tedavi edilebilir fakat çözüm sıklıkla yavaştır. Yumuşak, şok emici tabanları olan ve ayağı­nıza iyi uyan ayakkabılar giyiniz. Ağırlığınızı ayaklarınıza dağıtmaya yardımcı olan tabanlıklar gibi ortopedik araçlar, ayak ve topuklar üzerindeki darbenin bir kısmım absorbe edebilir (emebilir).

Dokto­runuz, ağrıyı ve iltihaplanmayı hafifletmek için steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienf-lamatuar) ilaçlar tavsiye edebilir ya da etkilenen alana dönüşümlü olarak sıcak ve buz uygulamanızı önerebilir. Ayak ve topuk ağrısı, neredeyse daima zamanla geçer. Ağrınızın, ayağımzdaki belirli bir yapıyla ilgili olup olmadığım anlamak için bu bölümdeki diğer makaleleri okuyunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ