AYIFINDIĞI TOHUMU

(Semen Styrax officinale)

Styrax officinalis L. (Styracaceae) türünün olgun meyvalandır. Bu tür 2-5 m yükseklikte, kışın yapraklarını döken, küçük bir ağaççıktır (Resim: 82). Yapraklar kısa saplı, tam kenarlı, üst yüz yeşil, alt yüz sık tüylü ve beyazımtırak renkli. Çiçekler 3-6 tanesi bir arada, beyaz renkli ve hoş kokulu. Meyva 1.2-1.4 cm çapında, üzeri sık tüylü ve 1-2 tohumlu. Tohum 8-12 mm çapında, kürernsi şekilli, sert, parlak ve açık kahve renklidir. Bilhassa Batı ve Güney Anadolu bölgelerinde yetişmektedir (5).

Tohumlan % 40-45 arasında sabit yağ taşımaktadır.

Tohumlardan teşbih yapılır. Taşıdığı yağ nedeniyle izmir umanından dış ülkelere ihraç edilmektedir.

1  – Yazıcıoğîu, T.: Adanada yetişen Avokado meyvası ve bundan e!de olunan yağın vasıf ve konstantlan üzerinde bir araştırma

– Ankara Ünİv. Ziraat Fak. Yıll. 2: 292 (1952).

2 – Altınkurt, O. ve Sunal, R.: Avokado’nun farmakolojik etkileri hakkında ön çalışma – Akdeniz Üniv. Antalya Tıp Fsk. I (2):

197 (1984).

3 – Şarer, E. ve Kökdil, G.: Avakado uçucu yağı üzerinde farmakognozik araştırmalar-VIII. Bitkisel İlaç Hammeddeleri

Toplantısı, bildiri özetleri 6 (İstanbul 1989).

4 – Yazıcıoğîu, T.: Türkiyede nebati yağ zenginliği, Türkiyenin yağ tohum ve meyveleriyle nebati yağlan üzerinde tecrübi

araştırmalar – Ankara Y. Zir. Enst. Derg. 2: 680 (1945). .5- Siehe, W.: Styrax officinalis in Kleinasien-Mitt. Deut. Dendrol. Ges. 227(1922).

Eski kitaplarda bu türden bir belsem elde edildiği kayıtlıdır (1,2). Yapılan yeni araştırmalara göre ise bu tür bir belsem taşımamaktadır (3,4) ve ticarette de bu bitkiden elde edilmiş bir belsem bulunmamaktadır.

Diğer isimler: Çakıldak, Teşbih ağ., Tesbihlik, Yabanayvası.

Koelreuteria paniculata Laxm. (Sapındaceae) (Teşbih ağacı): Bu tür vatanı Çin olan sarı çiçekli bir ağaçtır. Yapraklar tüysü. Meyva kese biçiminde, 3 parça ile açılır ve genellikle 3 tohumludur. Tohumlar siyah renkli ve bezelye büyüklüğündedir. Tohumlar taze iken iğne ile delinerek ipe dizilir ve teşbih yapılır. İstanbulda bazı bahçe ve parklarda süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ