AYRIK KOKU

(La. Rhizoma Graminis, Al. Queckenwurzel, Fr. Rhizome de chiendent, İn. Çouch grass root) .

Agropyron repens (L.) Beauv. (Syn: Triticum repens L., Elymus repens (L.) Gould) (Gramine-ae) türünün kurutulmuş toprak altı kısımlarıdır. Bu tür 30-120 cm yükseklikte, çok yıllık otsu bir bitkidir. Boş tarlalar ve yol kenarlarında bulunur.

Dış görünüş: Sarımsı renkli, parlak, 2-3 mm çapında, silindir biçiminde, içi boş, boyuna çizgili, değişik uzunlukta parçalar halindedir.

Bileşim: Müsilaj, karbonhidratlar, kalsiyum ve potasyum tuzları taşımaktadır.

Etki ve kullanılış: Halk arasında çok tanınmış bir idrar arttırıcı ve taş düşürücüdür. Etkisi oldukça zayıf olup taşıdığı potasyum tuzlarından ileri

gelir.

Kullanılış şekli: Dekoksiyon (% 2-5), günde 2-3 bardak içilir. Tadı hoş olmadığından dekoksiyona bal veya limon ilavesi uygundur.

İdrar arttırıcı olarak mısır püskülü ve arpa İle beraber kullanılır ise daha etkili sonuç alınır. Sunun için 30 gr ayrık kökü, 30 gr arpa ve 30 gr mısır püskülü bir litre suda beraberce 10 dakika kaynatılır, soğuduktan sonra süzülür, bal veya pekmez ile tadlandınlır ve günde’3-4 bardak içilir. Bu karışım etkili ve zararsız bir idrar söktüriicüdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ