Bacak Arterlerinin Atardamarlarının Tıkanması

Bacak Arterlerinin Atardamarlarının Tıkanması içinde yağ yüklü plakların birikmesi (ateroskleroz), kaslara ulaşabilen kan miktarını sınırlandırır. Bu, bacaklara kan sağlayan arterlerde (atardamarlarda) meydana geldiğinde, egzersiz esnasında bacaklar oksijensiz kalabilir. Bu, periferal (çevresel) arteriyal hastalık ya da periferal (çevresel) vasküler hastalık olarak adlandırılan bir durumdur.

Bacaklarda görülen vasküler hastalık, intermitan (aralıklı) klodikasyondur. Bu hastalık, aşağıda değinilen semptomlara neden olur.Bacak arterlerinin (atardamarlarının) aterosklerozunun risk faktörleri, koroner arter hastalığınınkilerle aynıdır: Sigara içmek yüksek kan basıncı (tansiyon), yüksek kolesterol, diyabet (şeker hastalığı), hareketsiz (sakin) bir yaşam tarzı ve ailede kalp hastalığı Öyküsü.Bu hast ılığın sigara içen ya da diyabeti (şeker hastalığı) olan kişilerde hızla ilerleme olasılığı daha yüksektir.Kontrol edilmeyen periferal vasküler hastalık, kangrene ve etkilenen kol ya da bacağın ampütasyonuna yol açabilir.

SEMPTOMLAR
Tıkanıklığın üstündeki kaslarda bir kramp, ağrı ya da ağırlık hissedersiniz. Bu hisler egzersiz yapmakla ortaya çıkabilir ve birkaç dakikalık bir dinlenmeden sonra geçebilir. Ağrı genellikle baldır kaslarında ya da uyluğun arka tarafında, dizin altında ya da üstünde hissedilir. Bacakta soğukluk, cilt yaraları ve impotens (iktidarsızlık) vasküler hastalığın diğer belirtileridir.

İntermitan (aralıklı) klodikasyon semptomlar yıllar içinde yavaşça gelişir. Sorun genellikle, egzersiz yaparken bir bacakta duyulan hafif ağn şeklinde başlar. Diğer bacak arterlerinde (atardamarlarında) ateroskleroz varsa, her iki bacakta da klodikasyon gelişebilir.Tıkanıklık kan akışım şiddetli bir şekilde sınırlandırdığında, ayaklar ve ayak parmaklan sıklıkla dinlenirken bile ağrır. Bu his, sizi uykudan uyandıracak kadar ağrılı olabilir ve ayaklarınızı yatağın kenarından sarkıttığınızda hafifleyebilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Periferal vasküler hastalığı teşhis etmek için, doktorunuz tıbbi öykünüzü alacak ve kollarınız ile bacaklarınızdaki kan basıncını da ölçmeyi kapsayan fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir.

Bir bypass ameliyatı planlanıyorsa, tıkanıklığın hem tam yerini hem de şiddetini belirlemek için bacaklara giden ana artere (atardamara) boyanın verildiği ve bir röntgenin çekildiği bir anjiyogram gerekir.Semptomlannız çok şiddetli olmadığı sürece, tedavideki ilk adım ateroskleroza yol açmış olan risk faktörlerini azaltmaya çalışmaktır. Eğer çok yüksekse kolesterol seviyenizi düşürmek, hastalığın seyrini yavaşlatabilir. Sigarayı bırakmak ve günde bir aspirin tableti almak, ciddi komplikasyonlar yaşama olasılığınızı azaltabilir.

Etkilenen bacakta enfeksiyon oluşmasını engellemek için ayak bakımınıza (ayak bakımı konusunda tavsiyeler için Diyabetin (Şeker Hastalığının) Neden olduğu çok daha fazla özen gösteriniz; bu, ampütasyon riskinizi düşürmeye de yardımcı olabilir.

Düzenli, denetlenen egzersizler; semptom yaşamadan yürüyebildiğiniz mesafeyi çarpıcı bir biçimde arttırabilir. Bazı kişiler, kan hücrelerinin daha rahatça akmasına yardımcı olan pentoksifilin ve silostazol ilaçlarından fayda görmektedirler.Engelleyici bir klodikasyonu olan kişiler için ameliyat mantıklı (akla yatkın) bir seçenek olabilir Bir metot, tıkanıklığı (bypass yoluyla) atlamak için arter üzerine bir damar greftlemedir. Bu, kalp üzerinde gerçekleştirilen koroner arter bypass ameliyatına benzerdir.

Daha az invaziv olan bir işlem, plağı arterin içinden keserek almak için bir kateterin üzerindeki bir aletin kullanıldığı aterektomidir.Periferal arterleri açmak için anjiyoplasti de kullanılabilir. Bir balon anjiyoplasti-sinden sonra damarın tekrar daralmasını önlemek için, bazen artere (atardamara) stent olarak adlandırılan metal bir kafes yerleştirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ