Bacak Krampları

Özellikle egzersiz yaptıktan sonra ve bazı kişilerde özellikle geceleri baldırlarda ve alt bacakta görülen kramplar, ya da kaslann kasılması, çok yaygındır.

Egzersizle oluşan kramplara, zayıf kan dolaşımı neden olabilir ya da bunlar, periferal (çevresel) vasküler (damarsal) bir hastalığı işaret edebilir. Egzersizle oluşan kramp­ların çoğu dolaşım sistemiyle ilgili problemlerden değil, kas yaralanmasıyla ilgili problemlerden kaynak­lanır. Egzersiz yapmadan önce ve egzersiz yaptıktan sonra baldır­larınızı esnetmekle önlenebilir.Bir krampı, krampı ilk hisset­tiğiniz anda baldırınızı bükerek önleyebilirsiniz.

kramp

Bu işe yaramazsa, ayağınızı sert bir şekilde yere basın ve dolaşın. Bazı doktorlar, tonikte bulunan ya da reçetesiz olarak satılan formüller (reçeteler) halindeki kinin takviyelerinin bacağa giren kramp sıklığını azaltabileceğine inanırlar. Hamileyseniz, kinine karşı aşırı duyarlı­ğınız ya da glukoz-6-fosfat dehidrogenaz yetersizliğiniz varsa, kinin kullanmayınız.

E vitamini (günlük 400 evrensel birim dozunda) almak bazı kişilerde işe yanyor gibi görün­mektedir. Özellikle diyüretik (idrar söktürücü) ilaçlar kullanıyorsanız, vücudunuzun potasyum seviyesi düşük olabilir. Birkaç muz yemek potasyum seviyenizi tekrar kazan­manıza yardımcı olabilir. Günlük olarak magnezyum takviyesi almak da bazı kişilerin bacak kramplarını önlemelerine yardımcı olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ