Bağımlılık Yaratan Maddelerden Uzak Durun

Sigara, yılda 400,000’den fazla ölüme sebebiyet vermek suretiyle, ABD’de en önde gelen önlenebilir ölüm sebebidir. Bir yandan sigara içenlerin toplam sayısında bir düşüş kaydedilmekteyken (ki bu düşüş, büyük ölçüde, sigarayı bırakan yetişkinlere bağlıdır), diğer yandan, ergen içicilerin sayısında tehlikeli bir artışın yanısıra, puro ve pipo içenlerin sayısında da bir patlama söz konusudur.

Çoğu içici, 20 yaşından Önce sigaraya başlar ki bu da, genç insanların hiç başlamaması gerektiğinin çok önemli olduğunu kanıtlamaktadır. Uzun süredir sigara kulla­nıyor olsanız bile, vücudunuz, bıraktığınız anda iyileşme kaydetmeye başlar. Sigarayı bırakmak için hiçbir zaman çok geç değildir.

Alkol de, ölçülü kullanılmadığı zaman bağımlılık yaratabilir. Tıbbi kullanımlarının aksine, eğlenme ve dinlenme amacıyla kullanılan kokain ya da morfin gibi bağımlılık yaratan yasadışı maddelerin, kesinlikle hiçbir faydası yoktur.

Alkol bağımlılığında olduğu gibi, bir kez madde bağımlısı oldunuz mu, alacağınız keyif yalnızca, bıraktıktan sonra baş gösterecek sıkıntıların acısını hafifletmek için kullanıl­dığında yaşayacağınız rahatlamayla kısıtlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ