Bakımını Yaptığınız Bir İnsanın Ateşini Ölçmek

Normal vücut sıcaklığı 37 sC’dir ama gün içinde 0, 5 ya da 1 C oynayabilir. Vücut sıcaklığı doktoru aramanızı gerektirecek olan 38, 3 2C’ yi aşmadığı sürece ateş yüksel­mesi tehlikeli sayılmaz. Ancak bir çocuk söz konusu olduğunda bu istisnai bir durumdur. 38, 9 C’ den yüksek ateş durumunda derhal çocuğunuzun doktorunu arayın. Üşüme, titreme ya da aşın terleme, bakımını üstlendiğiniz kişinin ateşi olduğuna dair sizi uyarabilir. Halsizlik, çok kusma, baş ağrısı ve boyun tutulması ya kaygılanılması gereken diğer belirtilerdir.

Hastanın ateşini dilinin altına, koltuk altına ya da nazikçe makata yerleştireceğiniz bir termometre ile ölçebilirsiniz. Kulaktan ateş ölçmek için tasarlanmış bazı dijital termo­metreler de vardır. Kişi sıcak ya da soğuk bir şey içtikten ya da sıcak banyo yaptıktan sonra ateşini ölçmeyin. Aksi taktirde, yanlış bir termometre okuması yapmış olursunuz.

ates

Oral civa termometreleri dilin altına yerleştirilmek için tasar­lanmışlardır, ama koltuk altına da yerleştirilebilirler (ancak doğruluk derecesi biraz daha az olur). Rektal tennometreler ise yalnızca makattan kullanılmak üzere tasarlanmışlardır ve makata uygulanması gereken tek termometre bunlardır.

Termometreler, eski moda civa termometresinden, okuması daha kolay olabilen, daha hızlı, dijital türlere kadar pek çok şekilde üretilmişlerdir. Bir civa termomet­resi kullanacaksanız, termomet­reyi üst kısmından tutup civayı haznenin altına doğru çalkalamak için bileğinizi bir ya da iki kez çabuk çabuk sallayın.

Hazneyi dilin alüna yerleştirip kişiden ağzını kapatmasını isteyin ve termomet­reyi 3 dakika kadar öylece bırakın. Termometreyi çekip civanın nerede durduğunu görene kadar yan çevirin. Buna derece okuma denil­mektedir. Elektronik tennometrenin çok farklı modelleri vardır. Elekt­ronik bir termometre kullanacak­sanız, termometreyi dilin altına ya da kulağa yerleştirip bipleyinceye ya da ışığı yanıp sönmeye başlayın­caya kadar orada tutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ