Bakteremi ve artriti olan hastalara önerilen rejimler

Bakteremi ve artriti olan hastalar ceflriaxone 2 gm/gün IV, 10 gr 7-10 gün, veya ceflizoxime ya da cefotaxime günde 3 kez 1 gr İV, 2-3 gün, takiben cefuroximeaxetil günde 2 kez 500 mg PO, toplam tedavi süresi 7-10 güne tamamlanacak şekilde tedavi edilmelidir. Menenjit olan hastalarda 10 gün, endokardit olan hastalarda ise 3-4 hafta süre ile IV Penisilin kristalize 10 milyon ünite/gün, ya da chloramphenicol 4-6 gm/gün İV 10 gün, endokardit için ceftriaxone 2 gm/gün İV 3-4 hafta alternatif tedavi şemalarıdır. Erkek homoseksüel hastalar hariç, beraberinde olması muhtemel bir chlamydial infeksiyon için, yukarıdaki tedavilerden sonra 7 gün süre ile yukarıdaki doz ve sürelerde tetracyclin verilmelidir.

Artrit tedavisi için yukanda sözü edilen dissemine gonokoksik infeksiyon tedavisi dışında antibiyotik tedavisine gerek yoktur. Kalça eklemi tutulumu varsa açık drenaj gereklidir. Intraartiküler antibiyotik verilmesi kontrindikedir.

Gonokokal oftalmisi olan hastalar mutlaka hastaneye yatırılmalı ve 5 gün süreyle günde 10 milyon kristalize penisilin IV ile tedavi edilmelidir. Penisiline dirençli bir bakteri ile meydana gelen infeksiyonlarda cefoxidn 1 gr/gün IVden biri ile 5 gün süre ile tedavi edilmelidir. Lokal antibiyotik uygulanmasına gerek yoktur. Sadece serum fizyolojik ile akıntının temizlenmesi yeterlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ