Bakteriyel Enfeksiyonlar

Impetigo

Genellikle çocuklukta görülen impetigo, oldukça bulaşıcı bir bakteriyel enfeksiyondur. Cildin herhangi bir yerinde oluşabilecek bu enfeksiyon, genellikle burun ve ağız çevresinde görülür. Bakteriler deriye soğuktan oluşan çatlaklar, kesikler ya da çizikler yoluyla girerler; sonra da çoğalırlar ve yayılırlar. İmpetigo, ekzama gibi kaşıntılı bir cilt hastalığı komplikasyonu da olabilir

SEMPTOMLAR
İmpetigo genellikle cildin kızarması şeklinde kendini gösterir. Bir ya da iki gün içinde bir grup su kabarcığı belirir. Genellikle, su kabarcıklan çok küçük ve hassas oldukları için (dolayısıyla da, çok çabuk patladık­larından) fark edilmezler. İmpetigo bazen de su kabarcıklarına değil küçük şişkinliklere neden olur. Bu su kabarcıklan ya da şişkin­likler patladığında, nemli, hassas, kırmızı deri bölgeleri ortaya çıkar ve saydam bir sıvı salgılanır.

Sonrasında, kızarmış bölgenin etrafı kaşıntı yapabilen, bal renginde bir kabuk bağlar. Şiddetli durumlarda impetigo ateşe neden olabilir ve yüz ya da boyun lenfleri şişebilir. Özellikle küçük çocuklar, böbrek iltihabı  ve kan enfeksiyonu  gibi komplikasyonlara meyillidirler.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Enfeksiyon kolayca yayılabilece­ğinden, enfeksiyondan etkilenen bölgeye dokunmaktan kaçınmak gerekir. Sizde ya da çocuğunuzda impetigo varsa, doktorunuza danışınız. Doktorunuz mupirosin gibi antibiyotik bir hap, iğne ya da deri kremi verebilir. Hepsi de çok etkilidir; enfeksiyonu yaklaşık bir haftada tedavi ederler.

Aşağıda belirtilen sağlık kural­larına titizlikle uymamız, impetigonun tedavi edilmesinde ve yayıl­masının önlenmesinde önemlidir:

■ Çarşaflannızı ve yastık kılıflarınızı her gün yıkayınız.

■ Sabun, havlu gibi kişisel eşyala­rınızı aile bireylerinizle ortak kullanmayınız.

■ Su kabarcıklannın çevresindeki alanı su ve sabunla yıkayınız (Duş tutmak oldukça etkilidir). Nazik bir şekilde su ve klorheksidin gibi antiseptik bir solüsyonla yıkayarak yara kabuklarının atılmasını sağlayınız ve sonra bu bölgeyi kurulayınız. Bu, bölgeye uygulanacak lokal preparatlann enfeksiyona daha iyi ulaşmasını sağlar.

■ İmpetigo çok bulaşıcı olduğundan, enfeksiyon geçene kadar impetigosu olan çocuklar diğerlerinden uzak tutulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ