Balanit ve Fimoz

Balanit, penis başının ve sünnet derisinin iltihaplanması durumudur. Bu duruma sünnet olmamış erkeklerde sıkça rastlanır. Penisin ucu kızarık, kaşıntılı ve akıntıdan dolayı ıslaktır. Balanitin en yaygın görülen nedenleri arasında, sünnet derisinin altındaki bölgenin temiz tutulmaması, prezervatiflerden, sperm öldürücülerden veya giysilerden kaynaklanan tahriş ve genital herpes (genital uçuk) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanan enfeksiyonlar yer alır.

image.php

Balanit, hastalığa neden olan durum giderildiğinde genellikle iyileştirilir; doktorunuz yangıyı dindirmek için bir krem ve herhangi bir enfeksiyona karşı da antibiyotik verebilir.
Fimoz sünnet derisinin penis başının çıkışını engelleyecek şekilde daralması durumudur.

Fimoz, hem balanite, hem de ereksiyonun (penisin sertleşmesi) ağrılı bir şekilde gerçekleşmesine yol açabilir. En aşın halinde fimoz, idrar geçişine müdahale eder. Sünnet derisinin birkaç hafta boyunca her gün ılık sabunlu su, ya da bebek yağı ile kademeli olarak ve nazikçe esnetilmesi suretiyle fimozu tedavi etmek bazen mümkün olabilmektedir. Eğer bu işlem işe yaramazsa doktorunuza başvurun. Bu durumda sünnet yapılması gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ