Barotravma ( Basınç travması )

Barotravma, hava basıncındaki değişiklilerin kulağa verdiği zarar anlamına gelir. Östaki borusunun kısmen ya da tamamen tıkanması sonucu meydana gelir.

Borunun görevi, orta kulaktaki basıncı kulağın dışındaki basınçla aynı tutmaktır.Kimilerinde, östaki borusu görevini yerine getirmez ya da soğuk, allerji ya da enfeksiyon nedeniyle geçici olarak tıkanmıştır. Bu gibi durumlarda, ani bir hava basıncı değişikliğinde (uçağın yere inmesi veya tüple dalış yaparken), sorunlar gelişebilir. Orta kulak­taki basınçla, kulağın dışın­daki basınç arasında bir denge­sizlik vardır.

Kulak zarı, dışarı­daki basıncın artması sebebiyle içe doğru gömülür.Kimilerinde, östaki borusu görevini yerine getirmez ya da soğuk, allerji ya da enfeksiyon nedeniyle geçici olarak tıkanmıştır. Bu gibi durumlarda, ani bir hava basıncı değişikliğinde (uçağın yere inmesi veya tüple dalış yaparken), sorunlar gelişebilir. Orta kulak­taki basınçla, kulağın dışın­daki basınç arasında bir denge­sizlik vardır. Kulak zarı, dışarı­daki basıncın artması sebebiyle içe doğru gömülür.

SEMPTOMLAR

Çoğu zaman, hafif olan belirtiler, tıkanma, kulakta basınç hissi ya da kulağınızı açma ihtiyacı hissi şeklindedir.

Daha ciddi belirtiler ise, duyma kaybı, sersemlik hissi, orta kulakta sıvı ya da kan toplan­ması, ciddi ağrılar şeklindedir. Ayrıca, kulak zarı yırtılması bile oluşabilir, bu durumda sıvı ya da kan kulaktan çıkar.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Barotravma nüksederse veya ağrmız olursa veya uçaktayken basmç hissederseniz, dekonjestan bir hap alınız ve uçağa binmeden bir saat önce dekonjestan burun spreyi kullanınız.

Nazal Konjesyon İle Uçmak Veya Tüplü Dalış:

Dr.Ota’ntn Tavsiyesi

Kulak enfeksiyonunuz varsa, uçağa binmemelisiniz veya tüplü dalış yapma­malısınız zira barotravmaya maruz kalabilirsiniz (bkz. solda). Soğuk algın­lığınız, allerjiniz veya nazal konjesyonunuz varsa ve barotravma riski olmadan, rahatsızlık hissetmeden uçağa binebilecek durumda olup olmadı­ğınızı ya da tüplü dalış yapıp yapamayacağınızı öğrenmek isterseniz, aşağı­daki testi yapınız: Yüksek bir binanın üst katından asansöre bininiz. Aşağı inerken, barotravma bahsinde sözü edilen yöntemle, kulaklarınızdaki basıncı ve kulağınızın dışındaki basıncı dengelmeye çalışınız.

Kulaklarınızı açamıyorsanız, uçağa binmemeli ya da tüplü dalış yapmamalısınız. Binanın en üst katından en alt katına inerken, asansörde yatıştıramayacağınız hiçbir basınç ya da ağrı olmazsa, asansöre geri dönün ve kulaklarınıza basıncı eşitleme şansı verecek kadar kattan bir daha inin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ