Bayılma

Bayılma, geçici bir bilinç kaybını içerir. Çok yaygındır. Bir ankette, görüşme yapılan kişilerin yaklaşık olarak yarısı hayatlarında en az bir kez bayıldıklarını söylemişlerdir.

Bazen insanlar bayıldıkla­rında düşüp kendilerini yaralarlar. Çoğu zaman bayılmaya küçük (önemsiz) bir anormallik neden olur fakat nadiren ciddi bir sorun da bayılmaya neden olabilir. Bu sebeple, herhangi bir bayılma nöbeti geçirirseniz doktorunuzla konuşunuz.

Bayılmadan hemen önce ya da ayıldıktan hemen sonra ne olmakta olduğunu hatırlayabi­lirsiniz de hatırlamayabilirsiniz de. Bayılmanızdan hemen önce, baygın olduğunuz süreçte ve ayıldığınızda neler fark ettiklerini anlamak için bayıldığınızı görmüş olabilecek kişilerle konuşmak önemlidir.

Bayılmanın Ciddi Olmayan Nedenleri Özellikle 50 yaşından genç olan kişilerde, bayılmanın en yaygın nedeni vazagol senkop (bayılma için kullanılan tıbbi terim) olarak adlandırılan bir rahatsız­lıktır. Kalbin geçici bir süre yavaşça atmasına ve arteriyollerin genişle­mesine neden olarak kan basıncının (tansiyonun) düşmesine neden olan anormal refleksler bayılmaya neden olur. Genellikle kendinizi bayılacakmışsınız gibi hissedersiniz ve bayılmadan önce oturmak ya da uzanmak için yeterli vaktiniz olur.

bayilma

Bayılmanın sık görülen ve ciddi olmayan diğer neden­leri dehidrasyon (su kaybı) ya da yakın zamanda geçirilen bir virüs hastalığıdır. Bayılma; öksürme, çok gülme, idrara çıkma ya da büyük aptesi yapmak için ıkınma gibi göğsünüzde basıncı artıran herhangi bir şeyden sonra meydana gelebilir (durumsal senkop olarak adlandırılır).
Antihipertansiyon ilaçları, heterosiklik antidepresanlar ya da sakinleştiriciler gibi kan basın­cını (tansiyonu) etkileyen belirli ilaçlar, bayılma eğilimini arttıra­bilir. Aşırı alkol tüketimi de bayıl­maya neden olabilir.

Bayılmanın Ciddi Nedenleri
Bazen, bir sara nöbeti bilinç kaybına neden olabilir. Bilinç kaybı süresi genellikle 1 ila 2 dakikadan daha uzun sürer ve vücut en az 30 saniye ve genel­likle daha uzun bir süre kontrol­süzce kasılır (seğirir). Sara nöbeti geçiren kişiler küçük ya da büyük apteslerini altlanna kaçırabilirler. Dillerini ısırabilirler ve genellikle bilinçlerini kazandıktan sonraki birkaç saat akıllan kanşık olur ve kendilerini son derece güçsüz 1 issederler.

Bilinç kaybı, ani ölüme neden olan anormal kalp ritmi (ritim bozukluğu) türü de dahil olmak üzere, anormal kalp ritimlerinden (ritim bozukluklanndan) kaynakla­nabilir. Ayrıca, aortik stenoz gibi kan dolaşımını engel­leyen kalp hastalıkları da bayıl­maya neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ