Bebebklerde Nöromotor Gelişme

Sinir ve kas kontrolünün kazanılması de­mektir. Nöromotor gelişmenin normal olabilme­si için sinir sisteminin ve kas sisteminin sağlam olması gereklidir. Yüzükoyun yatırılan yenido-ğamn tipik postürü, pelvisin yukarda, dizlerin karnına çekilmiş durumda oluşudur. Yaklaşık 6 haftalıkta yüzükoyun pozisyonda çocuk, pelvis ve bacakları yattığı yere değecek şekilde yatar. Bu dönemde çenesini hafifçe kaldırabilir, 12-14 haftalıkta el ve kollarını destek yaparak toraksı-m da kaldırabilir. Yine yenidoğan bebekte ya­kalama refleksi, moro refleksi, asimetrik tonik ense refleksi gibi primitif refleksler mevcuttur. Çocuk büyüyüp sinir sistemi olgunlaştıkça, bu refleksler kendilerine özgü yaşlarda kaybolurlar.

Sinir-kas kontrolünün kazanılması belirli bir sıra izler. Bu sıra baş ve boyundan ayaklara (sefalo-kaudal), merkezden uçlara (proksimodistal) doğrudur. Örneğin çocuk ilk önce (1-3 aylık­ta) başını tutabilmeyi öğrenir, ondan sonraki ay­larda C 6-8 ay) kendi kendine oturma becerisini kazanır; daha sonra da (12-14 ay) alt ekstremite kasları olgunlaşarak yürümeye başlar. Aynı şe­kilde, ilk önce kollarını isteği ile hareket ettirme­yi öğrenen çocuk, el parmakları ile iş görebil­meyi ancak 9-10 aylıkta başarır. Kas kontrolü nün kazanılmasında öğrenme yeteneği» nin de rolü olduğundan nöromotor gelişme, zekâ dere­cesi ile yakın ilgi gösterir. İlk iki yaşta nöromo­tor gelişme ile zekâ ve ruh gelişmesi birlikte de­ğerlendirilir.

Kasların gevşekliği (hipotoni) ile kasların fazla kasılması (hipertoni) durumları nöromo­tor gelişmeyi engeller ve geciktirir. Rahitis, pro­tein enerji malnütrisyonu, kronik hastalıklar, do­ğuştan kas ve sinir hastalıkları hipotoniye yol açar. Serebral felcin spastik tipi (Little hastalı­ğı, spastik çocuk), hipertoninin en önemli nede­nidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ