Bebek Ve Çocuk Yüzü

Yüz görünümü bazı hastalıklarda tanı koyduracak kadar karakteristiktir. Örneğin Down sendromu aşağı doğru çekik palpebral fissürler, epikantus, küçük bir burun, burun köprüsünün basık oluşu; Treacher-Collins sendromu antimongoloid göz yapısı, palpebral fissürlerin özel görünümü, alt göz kapağında koloboma, dışkulak yolunda defektler, hipoplazik mandibula, Potter sendromu (bilateral renal agenezi) hipertelorismus, gaga şeklinde burun, düşük ve kolay bükülebilir kulaklar, geriye doğru çekik çene yapısı ile kolay tanınabilecek özelliktedirler.

Yüzde ödem böbrek hastalıkları dışında, konjestif kalp yetersizliğinde ve vena cava supe-rior basısı sonucu oluşan mediasten kompresyonunda bulunur. Her iki durumda da boyun ven-lerinde genişleme vardır. Konjestif kalp yetersizliğinde genişlemiş jugular venlerde venöz pülsas-yon belirgindir. Mediasten kompresyonunda ise genişlemiş boyun venleri pulsatil değildir. Anjio-nörotik ödemde yüzde, özellikle göz kapaklarında ödem bulunur. Boğmacada sürekli öksürük sonucu yüzde ödem gelişebilir.

Adenoid yüz görünümü rinofarinksdeki ade-noid dokunun hiperplazisi, allerjik vazomotor ri-nit sonucu gelişir. Solunum ağız yoluyla olduğundan çocuğun ağzı sürekli açıktır.
Yüzde asimetrinin en sık nedeni nervus facialis’in periferik tipte felcidir (Bell paralizisi). Ağız sağlam tarafa doğru kaymıştır. Felçli tarafta dudak köşesi aşağıya düşüktür, alın kırışıklıkları kaybolur, kaş kaldırılamaz, göz kapatılamaz, gözyaşı akabilir.

Büyükçe çocuklar sinüzit açısından frontal ve maksiller sinuslara hafifçe vurularak duyarlılıkları değerlendirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ