Bebeklerde Akciğer Oskültasyonu

SÜT ÇOCUKLARINDA AKCİĞER OSKÜLTASYONU
Süt çocuklarında solunum sesleri haşindir. Sıklıkla üst solunum yollarından gelen kaba sesler (ronflan railer) duyulur.
Plevrada sıvı toplanması, plevra yapraklarının kalınlaşması (pakiplörit), plevra boşluğunda hava bulunması (pnömotoraks) veya bronş lümeninin tıkanması durumlarında o bölgede solunum sesleri hafifler veya kaybolur.

Pnömoninin konsolidasyon döneminde olduğu gibi loblardan birinde alveoller, iltihabi sıvı ile dolu olduğunda alveoler ses ortadan kalkar ve larinksten kaynaklanan bronşial ses duyulur (tuber sufl).Bronşiyal astımda küçük bronş lümenlerinin müküs tıkacı ile veya spazmla daralması sonucu duyulan sibilan ses (wheezing), ıslık sesini andırır. Küçük bronş lümenlerinin yabancı bir cisim veya başka bir nedenle ileri derecede daralması sonucu da bronş üzerinde sibilan ses alınır.

Bronşitte kaim, kaba, horultuya benzeyen ve büyük bronşların da daralmasına bağlı ronflan ses alınır.
Pnömoninin başlangıcında ve sonunda ince peşpeşe gelen, çıtırtıyı andıran krepitasyon sesi duyulur. Bu ses ekspiriumda alveoller kollabe olurken alveollere yapışkan eksüdanm sızmasından ve duvarlarının birbirinden uzaklaşmasın¬dan kaynaklanır. Akciğer stazında alveollere se¬rum sızması nedeniyle akciğer tabanlarında krepitasyon alınır.

Plevra frotmanı plörezi, akciğer infarktüsü veya pnömoninin plevraya ulaşması durumlarında ortaya çıkan bir sürtünme sesidir. El ayası kulağa dayandığında, diğer elin parmakları ile kulağa dayanan elin sıvazlanması sonucu ortaya çıkan sese benzer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ