Bebeklerde Dış Genital Organlar

Yenidoğanda dış genitallerin normalden farklı olması durumunda aileye çocuğun cinsi­yeti konusunda doğru bilgi verebilmek için in­celeme gereklidir. Peniste hipospadias, epispadias olup olmadığı gözlenmelidir. Phimosis varsa preputium büzülmüş ve daralmıştır, geriye çeki­lemez. Küçük çocuklarda 2 yaşma kadar prepu­tium ile glans arasında yapışıklıklar vardır. Bu durum phimosis sanümamalı ve geri çekmek için zorlanmamahdır. İki yaşından sonra yapışıklık­lar kaybolur. Preputium serbestleşir. İleri dere­cedeki phimosis idrarın çıkışını güçleştirebilir. Penis normal görünüşte olsa bileskrotumda her iki testis ele gelmiyorsa çocukta adrenogenital sendrom olasılığı ve çocuğun genetik cinsinin kız olabileceği düşünülmelidir.Erkek çocuklarda  testis  palpasyonu yapılmalı, testisler skrotumda bulunmazsa sıcak elle inguinal bölge yukardan aşağıya doğru masaj yapılarak, bu manevra ile inip inmediği kontrol edilmelidir. Normal yenidoğanların % 10 unda testisler henüz skrotuma inmemiştir.

Bir yaşın­dan büyük çocuklarda tsstislerin skrotumda pal-pe edilememesi kriptorşidizm olarak adlandırı­lır. Hidrosel, skrotumda sıvı toplanmasıdır. İlk 3-4 ayda normal, daha büyüklerde travma ya da infeksiyon işaretidir. Skrotuma kuvvetli bir ışık kaynağı tutarak ışığın homojen olarak geçişi hidrosel tanısını koydurur.

İnguinal herni olan hastalarda karın organ­larının skrotuma inişi ile skrotumda yumuşak bir şişlik ele gelir.

Kız çocuklarında doğumda labia minora be­lirgindir, giderek küçülür. Klitoris normal yeni­doganda hafif büyük olabilir. Belirgin büyüklü­ğü adrenogenital sendromu akla getirmelidir. Yenidoğan döneminde anne hormonlarının etki­siyle vaginal akıntı ve vaginal kanama oluşa­bilir. Hastalık belirtisi değildir. Daha büyük kız çocuklarında vaginal akıntı görülebildiği gibi akıntı ergenliğin erken bir belirtisi de olabilir. Belirgin akıntı varsa infeksiyon aranmalıdır. Oturur pozisyonda yüksek bir yerden düşme ile kız çocuklarında hymen yırtılmasına bağlı kana­ma görülebilir.

Büyük çocuklarda, cinsel gelişme işaretleri de kaydedilmelidir. 8 yaşından küçük kız ve 10 yaşından küçük erkek çocuklarında cinsel geliş­meye ilişkin klinik belirtilerin görülmesi, erken püberte tanısını düşündürür ve inceleme gerek­tirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ