Bebeklerde Duyu Muayenesi

Duyu muayenesinin süt çocuğu ve küçük ço­cukta uygulanması sınırlıdır. Ağrıya yanıt iğne batırarak çocuğun geri çekilmesi ve emosyonel yanıtın değerlendirilmesi ile belirlenir. Bu mua­yene periferik ağrı liflerinin ve ağrı yollarının talamus düzeyindeki sağlamlığını gösterir.

Ancak duyu kusuru şüphesini uyandıran bir öykü ya da bulgu varlığında yüzeysel, derin ve kortikal duyu fonksiyonları ayrı ayrı değerlendi­rilerek ayrıntılı duyu muayenesi yapılmalıdır.

Süt Çocuklarında Yüzeysel (eksteroseptif) duyu muayenesi

Hastanın gözleri kapalıyken, vücudun belir­li bölgelerine, örneğin bir pamuk yardımı ile ha­fifçe dokunarak yüzeysel duyu incelenir. Aynı muayene iğne ile yapılarak ağrı duyusu incele­nir. Isı duyusu biri sıcak, diğeri soğuk su konmuş iki cam tüp ya da metal tüp yardımı ile incelenir.

Ağrı, ısı ve dokunma duyularının uyum gös­terip göstermemesi de incelenmelidir. Örneğin kolda bir bölgede dokunma duyu kusuru olmak­sızın ağrı ve ısı duyusu kaybı söz konusu oldu­ğunda syringomyeli akla gelmelidir. Omurilikte dokunma duyusu ile ilgili liflerin, ağrı ve ısı du­yusu ile ilgili olanlardan farklı yerde çaprazlaş­ması buna neden olmaktadır. Dokunma duyusu medulla spinalisin arka kordonunda yukarıya kadar uzandığından, spinal lezyonlarda dokun­ma duyusu ağrı ve ısı duyusuna göre daha az bozulmuştur.

Periferik nöropatilerde. sinirlerin distal kı­rımları en fazla tutulmuştur. Böylece eldiven ya da çorap şeklinde analjezik ya da anestezik böl­ge ortaya çıkar ve hemen bu sinir yanından nor­mal duyu başlar.

Omurilik kesilerine bağlı felçlerde anestezik bölgenin üzerinde hiperestezik sınır vardır. Herpes zosterde de veziküller gelişmeden önce o der-matom alanında hiperestezi ortaya çıkabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ