Bebeklerde Perküsyon

Normalde karın perküte edildiğinde timpan bir ses alınır. Asit varlığı en iyi perküsyon yön­temi ile belirlenir. Sırtüstü yatan hastada ksifo­id’den başlayarak ışınsal bir perküsyon yapılır. Önce orta çizgi üzerinde pubise kadar perküsyon yapılır. Matite belirlenirse, başladığı yer işaretle­nir. Daha sonra yine ksifoid’den başlayarak sağ ve solda spina iliaca anterior superiorlara doğru perküsyon yapılır. Matitenin oluştuğu yerler işa­retlenir. Karında serbest asit varlığında matite açıklığı yukarı doğru bakan bir konkavlık gös­terir. Asit şüphesinde matitenin hastanın pozis­yonu ile değişip değişmediğine bakılır. Önce kar­nın sağ tarafında mat bölgeye parmak konur,

hasta soluna yatırılır. Asidin sola doğru toplan­ması nedeniyle sağdaki matitenin açılması asit sıvısının karın içinde serbestçe hareket edebil­diğini gösterir. Tüberküloz peritonitte yapışıklık­lar sonucu asit sıvısı serbest değildir. Karın perküsyonu ile bazı yerlerde matite, bazı yerlerde timpanizm alınır (dama tahtası gibi matite).

Karında içi hava ile dolu bir organ delinirse örneğin barsak perforasyonunda bu hava karma yayılır. Karaciğer matiteşi kaybolur. Perforasyon tanısında bu bulgu yardımcıdır.

Lokalize veya generalize peritonitlerde ka­rın perküsyonu ağrılıdır. Organ iltihaplanma­larında, örneğin apandisitte hafif perküsyon bile ağrı uyandırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ