Bebeklerde Solunum

Toraks hareketleri gözlenerek ya da el göğüse konarak toraksın iniş ve çıkışları sayılarak dakikada solunum sayısı saptanır. Prematüre ve yenidoğanlarda yüzeysel solunum, Cheyne-Stokes tipi solunum, solunum yetersizliğini gösteren önemli belirtilerdir. Yenidoğan ve sütçocuklarına soluk alırken burun kanatlarının açılıp kapanması dispne işaretidir. Taşipne her yaşta hastalık işaretidir. Ancak yenidoğan ve sütçocuklarmda solunum sisteminin normal olmasına karşın dakikada solunum sayısı 60-70 e çıkabilir.

Bradipne, solunumun yavaşlamayıdır. Solunum derinliğinin artmasına hiperpne denir ve genellikle asidoz belirtisidir. Solunum yetersizliği olan hastanın oturur durumda soluk alması ortopne olarak adlandırılır. Ortopne ancak 3-4 yaşından büyük çocukların yapabildiği bir solunum eforudur.
Trepopne, hastanın bir tarafına yatmayı yeğleyerek daha rahat soluk almaya çalışmasıdır. Plevrada aşırı sıvı toplanması veya pnömöto-raksta görülür.
Üst solunum yollarının obstrüksiyon durumlarında inspirium uzar ve inspiratuar dispne görülür. Örneğin akut obstrüktif larenjitte inspiratuar dispne, her soluk alışta fossa jugulariste çekilme ve sesli solunum (stridor) ile «krup» tablosunu oluşturur. Çocuklarda ekspiratuar dispnenin en sık nedeni bronşial astmadır ve wheezing (hışıltı sesi) ile birliktedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ