Benign tümörler

Tiroid adenomları

Bunlar soliter veya multiple, kapsüllü solid nodüllerdir. Çevre dokunun kompresyonu sıktır ve ortasın­da kanama ve kistik değişiklikler gösterebilir. En sık folliküler adenomdur, kolloid içeren mikrofolüküller ve alveolar dizilimde büyük hücre sıraları içerir.

Nadiren, folliküler adenomlar fazla tiroid hormon­ları salgılayarak tirotoksikoza neden olabilir.

Malign tümörler

Bu nadir tümörler UK da total kansere bağlı ölümlerin %1 ‘inden azını oluşturur, kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenir.

Papiller adenokarsinom

Bu genç hastalarda görülen iyi diferensiye bir tümör­dür. Kapsülsüz infiltratif bir kitle olarak gelir, fakat yavaş büyüyen ve çok iyi prognozlu bir tümördür.
Histolojik olarak, arasında kalsifiye sferüller olabi­leceği epitel papiller çıkıntılardan oluşur. Epitel hüc­relerin çekirdekleri karakteristik olarak büyük ve or­tası optik olarak boş alandır (Orphan Annie çekirdek­leri).

Folliküler adenokarsinom

Bu iyi diferansiye, tek, kapsüllü lezyon histolojik ola­rak foliküleradenoma benzer fakat kapsül invazyonu ve/veya kan damarı invazyonu ile ayırt edilebilir. Yayılım genellikle kan yoluyla kemikler ve akciğer­leredir.
Bu tümörlerin pek çoğu radyoaktif iodin ile ola­bilmektedir, bu da oldukça efektif hedeflenmiş rad­yoterapide kullanılabilmektedir. Bu nedenle prognoz iyidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ