Bebeklerde Ve Çocukalarda Beslenme

Yenidoğanda beslenme, olabildiğince erken ve doğumdan hemen sonra ya da ilk 4 6 saat içinde başlatılmalıdır. Yeterli kolostrum sekres yonu olmasa bile emme hareketi laktasyonu uyaracaktır. Gerek hastane, gerekse evde anne çevresinin sakin, huzurlu ve annenin emzirme olayına psikolojik yönden istekli olması da çok önemlidir.

Anne sütü ile doğal beslenmenin erken baş­latılması için bebeğin durumu değerlendirilerek uygulama yapılmalıdır. Çocuk aktif ve sağlık­lı olmalıdır. Bebeğin durumu değerlendirilme­den yapılan çok erken ve fazla veya çok geç ve az beslenme olumsuz sonuçlara yol açabilir. Uy­gun koşullarda ve özellikle anne sütü ile yapı­lan erken beslenme hipoglisemi, hiperpotasemi, hiperbilirubinemi ve azotemi riskini kaldıracak­tır. Anne sütünün verilemediği durumlarda, beslenmenin % 5 şekerli su ile başlatılması ku­rak bugün geçerliliğini kaybetmiştir. Miadında ve sağlıklı yenidoğanda beslenme anne sütü ile, Buna olanak yoksa süt formülleri ile başlatılır. Miadında sağlıklı bir yenidoğan genellikle baş­langıçta bir öğünde 30 mi kadar sütü rahatça alır ve 4 5 gün içinde bu miktar 80 90 mi ye çı­kar.

Preterm bebeklerde aspirasyon tehlikesi ol­duğundan ilk öğünün steril su verilerek başla­tılması önerilir. Bu bebeklerde gerek % 5 şekerli suyun, gerekse süt formüllerinin akciğerlere as pirasyonu tehlikeli olabilir.

Yenidoğan miadında bebeklere ilk 4 hafta ek vitamin verilmesi gerekmez.

Anne çocuk ilişkisinin erken dönemde sağ­lanması, bebeğin anne yanında tutulması croo ming in), doğum öncesinde anne ve babanın beslenmede anne sütünün önemi yönünden eği­tilmesi gibi önlemler ile anne sütü daha erken, bol ve daha uzun süre salgılanır. Hastaneleri­mizde yapılan yanlış bir uygulama yenidoğanm beslenme önce ve sonrasında tartılarak almış ol­duğu anne sütü miktarının hesaplanmasıdır. Sağlıklı bir yenidoğan için meme tartısı adı ve­rilen bu yönteme gerek yoktur. Çocuğun vücut tartısının ilk günlerde günlük ölçümlerle izlen­mesi ile anne sütünün yeterliliği konusunda bilgi edinilir. Meme tartısı özellikle annenin yanında yapılmamalı ve anne, sütünün yeterli olmadığı endişesine kapılmamalıdır. Anne sütü alan yenidoğanda ilave su verilmesine gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ