Beyin Kanamaları

Bir beyin kanaması, kanamalı felç ya da cerebral kanama olarak da adlandırılır, beyindeki küçük bir kan damarının yırtılmasıdır. Dokulara giden kan ve oksijenin eksikliği kadar kanamanın yarattığı basıncın da etkisiyle beyin hasan oluşur.

Bu tür felcin yüksek tansiyonlu kişilerde oluşması daha olasıdır çünkü yüksek kan basıncı, damar duvarlarını zayıflatır. Ayrıca, arteri-ovenous (bir atardamar ile bir toplardamarı birlikte ilgilendiren) kusuru olarak adlandırılan bir anormallik de beyin kanamasına sebep olabilir.

beyin

Her ne kadar her felç gayet ciddi bir durum teşkil etse de, beyin kanamaları genellikle harap edicidir çünkü genç kişilere zarar verebilir ve çoğu durumda ölüme neden olabilir. Yüksek tansiyon, bir beyin kanamasının önde gelen sebeplerindendir. Ama kokain kullanımı, aşırı alkol tüketimi, kafa kazaları, şeker hastalığı ve kanama hastalıkları da diğer risk faktörleri arasındadır.

Beyin kanaması iki yerden biri arasında vuku bulabilir. Kanama beynin içinde olduğu zaman, felç, intracerebral yani beyin içi kanama olarak adlandırılır. Beynin yüzeyin­deki bir damar patladığı / yarıklığı zaman, kan toplanmasının yerine bağlı olarak, araknoidaltı kanama, subdural kanama, ya da epidural kanama olarak adlandırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ