Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı tomografi (BT) tarama­sında, vücudunuzdan görüntüler elde etmek için X-ışınlarından faydalanılır. Ancak, vücudunuzun içinden geçerek röntgen filmine yansıyan tek, büyük bir X-ışını göndermektense (ve göğüs röntge­ninde olduğu gibi tek bir görüntü elde etmektense), BT taramasında, vücudunuza çok sayıda, çok ince ışınlar gönderilir.

Işınlar etrafınızda dönen bir kameraya kaydedilir ve bilgi, vücudunuzun, sanki içinden bir dilim kesilip alınmış gibi, kesitsel görüntülerini üretmek üzere görün­tüleri bir araya getiren bir bilgi­sayara gönderilir. Klasik röntgen filmlerinde olduğu gibi, ışınlar bazı organlar ve dokular tarafından emilir ve rahatça diğerlerine geçerler.

tomog

Bir BT taraması için, silindir yapıdaki tarama ünitesinin içine giren bir masada hareketsiz olarak uzanırsınız. Tarayıcı etrafınızda dönerek vücudunuzun bir düzle­minde birçok açıdan görüntü elde eder. Daha sonra masa hafifçe hareket ettirilerek vücudun başka bir “diliminden görüntüler elde edilir. Bazı makinalarda, masa sürekli olarak hareket eder; bazıla­rında ise, hareket eder ve durur. Tarayıcı asla size değmez, ancak içerisi gürültülü olabilir.

Bazı insanlar, silindirin içeri­sindeyken, kapalı yerde bulun­maktan dolayı sıkıntı yaşayabi­lirler (klostrofobi); doktorunuz bu hissi azaltmak için, taramadan önce size bir yatıştırıcı verebilir. Bazı BT taramalarında, kan damar­larınızın görüntüde daha belirgin bir biçimde görünebilmesi için, önce size kontrast bir madde zerk edilir. Bu kontrast maddeler, zerk edildiklerinde bir sıcaklık hissi duymanıza yol açabilirler. Bazı insanların kontrast maddeye karşı alerjisi vardır.

BT taramasında elde edilen görüntüler klasik röntgende elde edilenlerden daha ayrıntılıdır. Vücudun bir kesitini göstermenin yanı sıra, görüntüler, iç organ­ların üç boyutlu görüntülerini elde etmek üzere bilgisayarda bir araya getirilebilir.

BT taraması, ilk olarak beyinde inceleme yapmak üzere kulla­nıldı. Günümüzde ise, doktorların, tümörler, anevrizmalar, organ hasarları ve enfeksiyonlar da dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarını araştırmalarına yardımcı olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ