Bitkisel ilaç cilt kanseri tümörlerini azalttı

Bitkisel bir maddenin genlerinde yapılan değişikliklerle bulunan ilacın,  cilt kanseri tümörlerini azalttığı ortaya çıktı.

Amerikan biyoteknoloji şirketi Genentech’in geliştirdiği ve ağızdan alınan “GDC-0449” ilacı, kanser hücrelerinin çoğalmasında önemli etken olan “hedgehog” (kirpi) adı verilen proteini durdurdu.

“New England Journal of Medicine” dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, bilim adamlarının “veratrum californicum” bitkisinden elde edilen siklopamin maddesinin genlerinde değişiklik yaparak ilacı geliştirdiği belirtildi.

bitkiselilaçKlinik deney çalışmalarında, cilt kanserine yakalanan ve bu tedavinin uygulandığı otuz hastadan onsekizinde kanser tümörlerinin azaldığı ya da belirtilerde iyileşme görülürken, onbir hastanın durumunun uzun süre “istikrarlı olduğu” gözlendi.

Yalnızca dört hastada kanser tümörleri büyümeye devam etti. İlacın ayrıca, beyin kanserinin en sık rastlanan türüne (medülloblastom) yakalanan bir hastada da etkili olduğu, tümörün büyük oranda küçüldüğü belirlendi.

Ciddi hiçbir yan etkiye rastlanmadığını belirten bilim adamları, şu an en sık rastlanan cilt kanseri türünün (bazoselüler epitelyoma) etkili tedavisinin bulunmaması sebebiyle bu sonuçların önemli olduğuna dikkati çektiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ