Bitler

Bitler
İnsan biti; baş kıllarında (saç biti) ve pubik kıllarda yaşayan küçücük, kan emen böceklerdir. Baş biti, günlük aktiviteler esnasında insandan insana bulaşabilir. Tarak ve fırçaların paylaşımının yanı sıra şapka ve başa giyilen diğer eşyaların (kask gibi) paylaşımı yoluyla da bulaşabilir. Bit, okulda ya da kreşte çocuklar arasında çok kolay bulaşır.

SEMPTOMLAR
Bit enfestasyonunun (istila) ilk belirtisi kaşınüdır. Baş, boyun ve omuzlarda kırmızı şişlikler (bit ısırıklan) görülebilir. Tedavi edilmezlerse şişlikler kabuk bağla­yabilir ve sızıntı yapabilir; saç keçeleşebilir. Nadir vakalarda şişmiş bezlerle birlikte enfeksiyon oluşabilir.

433

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Bitlenmiş kişilerin kafataslanna bakarak bit ve sirke olduğunu teyit edebilirsiniz. Sirke olarak adlan­dırılan bit yumurtalan, kıl şaftına (bazen de kıyafatlere) yapışmış küçücük beyaz benekler gibi görünür. Bitlerin kendileri de çok ufaktır. Ama gözle görülebilirler. Kendinize ya da çocuğunuza saç biti bulaştığını düşünüyorsanız, doktorunuzu görünüz. Çocuğunuz bitlenmişse, çocuğunuzun okulunu bu durumdan haberdar ediniz. Doktorunuz, bit ve sirkeleri öldüren bir ilaç olan permethrin içeren pek çok şampuan ya da saç arındıncıdan birini tavsiye edecektir.

Tedaviden sonra, ince dişli bir tarakla bit ve sirkeleri temizleyiniz. Şapka ve başa giyilen diğer eşyalan ve tarak gibi eşyalan, böcek öldürücülerle dezenfekte ediniz ya da böcek öldürücü ilaca yatınnız; ya da bunlan sıcak suyla yıkayınız ve sıcak hava üfleyen bir kurutucu ile kurutunuz. Kıyafetler ve yatak örtüleri de bitten anndırmak için titizlikle yıkanmalı ve kurutulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ