Blefarit (Blepharitis)

Blefarit, göz kapaklarının iltihaplan­masıdır. Birçok kişide karşılaşılan ve tekrar eden, iltihaplanma, kaşınma, kızarıklık, döküntü, kabuk tutma ve tahriş olmaktan kaynaklanan bir durumdur. Blefarit, bazen bakteriyel enfeksiyonla birlikte görüle­bilir. Rosacea (yüzde kızarıklık ve şişme ile karakterize yaygın bir deri hastalığıdır, gül hastalığı) hastaları, seboroik deri yangısı olanlar, yağlı cilde sahip olanlar, kepek sorunu olanlar ya da kuru gözlere sahip olanlar, blefarite daha kolay yakala­nırlar. Blefarit, hoş görünmeyen bir durum yaratsa da görmede kalıcı bir hasar bırakmaz.

Semptomlar

Blefarit olanlarda, sabah uyandık­larında, gözlerinin kenarında sümüksü bir salgı oluşur. Alt ve üst göz kapağının her ikisi de yağlı gibi görünür, pul-pul kabuk tutmuş gibi de olabilir ve kirpikler birbi­rine yapışır. Düşen parçalar, bazen gözün içine düşer ve gözünüzü kırptığınız zaman taneli, pürüzlü bir şey varmış hissine kapılırsınız; bazı kişilerde bu durum konjontüvite (göz nezlesi) sebep olur.

Gözünüz bazen kızarmış ve şişmiş olabilir. Bazı ileri blefarit vakalarında, göz kapaklarının kenarında küçük yaralar oluşa­bilir ve kirpikler dökülür, ya da korneada iltihaplanmaya ilave olarak yara oluşabilir.

Tedavi Seçenekleri

Aşağıdaki ev reçetesini sabah ve akşam uygulayınız:

■ Kabukları ve yağlı atıkları yumuşatmak için ılık suyla nemlendirilmiş, temiz bir bezi kapalı göz kapaklarının üzerinde 5 dakika tutunuz.
■ Küçük bir tabağa, 100 gr. kadar ılık su 3 damla bebek şampuanı koyunuz.
■ Küçük bir el bezini ya da bir pamuklu çubuğu bebek şampuanlı karışımla ıslatınız ve kaş diple­rine sürterek, yumuşatılmış kabuk­lanmış pulları alınız.
■ Göz kapaklarınızı ılık suyla yıkayınız ve temiz, kuru bir havluyla yumuşak bir biçimde kurulayınız.

Eğer durumunuz düzelmiyorsa, doktorunuza başvurunuz. Kendisi, antibiyotik içeren bir merhem reçetesi yazarak, iltihaplanmanın düzelmesini sağlayabilir. Kimi zaman, ana maddesi korticosteroid olan göz damlaları da yazılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ