Böbrekler ve Su Elementi

Taocu tıpta, Beş Yaşamsal Organ’dan biri olan böbrekler başlıca enerji kaynağıdır. Enerjiyle dolu olduklarında, kişi de enerjik, canlı, dayanma gücü yüksek ve cinsel enerjisi çok olur. Bunun bütün nedeni böbreklerin sağlığının ilişkili organlarının, cinsel organların sağlığıyla, dolayısıyla da kişinin cinsel işlev ve kapasitesiyle doğrudan ilgili ol­masıdır.

Taocular böbrekleri kulaklara bağlar, böylece kulakları böb­reklerin çıkış yolu yaparlar. Bir kişinin kulaklarının biçimi ve durumu­nu gözlemleyerek böbreklerin genel gücü ve durumunu belirleyebilir­siniz.

Çin tıbbında böbrekler bedendeki su elementini temsil eder. Su ne­zaket erdemi ve korkuyla ilişkilidir. Nezaket, bedenin yin enerjisini uyandırır. Kadınlar için, cinsel enerji suya benzer. Nezaket kadının cin­sel enerjisini uyarır, su elementini ısıtır, bedeni cinsel ilişkiye hazırlar.

Kadının Böbrek Enerjisi

Böbrek enerjisinin cinsel enerji bakımından önemini daha da gös­termek için San İmparator’un içsel tıp hakkındaki klasik metni Nei Ching başlıklı kitapta öne sürülen bilgileri düşünelim.

Bir kızın böbrek enerjisi yedi yaşında boldur. Bebek dişleri yerleri­ni kalıcı dişlere bırakmaya, saçları daha da uzamaya başlar. Yönetici meridyeni açıktır. Aşağı yukarı on dört yaşına geldiğinde, regl dönemi yaşamaya başlar ve gebelik meridyeni açılıp bağlayıcı meridyenlerindeki çok büyük miktardaki enerji artarak akmaya başlar. Reglle (kla­siklerde “Kan Denizi”, Chung Mai denir) birlikte rahim artık eksiksiz­dir ve kadın gebe kalabilir.

Yirmi bir yaşında, bir kadının böbrek enerjisi tamdır. Yetişkinliğe ulaştığında, bütün dişleri tam olarak gelişmiş­tir, son azı dişleri de yerini almıştır. “Yang Ming” meridyenleri artık tamdır ve yüzüyle bağlantılıdır. Kadın bu yaşta en parlak ve en güzel halindedir.
Bu tanımlama iç organların gelşiminin hepsi böbreklerin gelişim düzeyini gösterecek şekilde birleşen dışsal faktörlerin görünümlerine (örneğin, dişler, saç ve regl) göre nasıl anlaşılabileceğinin bir örneğidir.

Bu nedenle, bedenin yüzey yapılarının hepsi (gözler, kulaklar, diş­ler, burun, parmaklar, vb. gibi) insan cinselliğiyle ilişkilidir, çünkü iç organları yansıtırlar.

Böbrek Masajı

Böbrekleri uyarmak ve enerjiyle doldurmak sağlıklı cinsel enerji için son derece önemlidir. İki elinizi de son göğüs kafesi kemiğinin tam arkasına, böbreklerinizin üstüne koyun. Böbrek bölgesine avuçla­rınızın içiyle enerjik bir şekilde masaj yapmaya başlayın, sıcaklığın de­rinlere, böbreklere işlediğini hissedin. Sırtınızın alt bölgesinden böb­reklere, kuyruksokumuna enerjik bir şekilde ovalayın. Bütün bu bölge­nin açıldığını ve enerjiyle dolduğunu hissedeceksiniz.

Birkaç dakika­lık masajdan sonra, avuçlarınızın içini hareketsiz bir şekilde böbrekle­rinizin üstünde bırakın ve enerjiyi böbreklere yansıtın. Kafanızda, par­lak, mavi bir ışığın böbreklerinize işlediğini, herhangi bir olumsuz enerjiyi olumlu enerjiye dönüştürdüğünü canlandırabilirsiniz.

Böbrekleri uyarmanın oldukça yararlı bir başka yolu gevşek bir yumrukla sırtınızın alt kısmına hafifçe vurmaktır. Aşağı kuyruksoku­muna, tekrar yukarı böbreklere kadar olan bütün bölgeye hafifçe vu­run, bu titreşimi sırtınızın bütün alt bölgesine yayın. Bunu yaklaşık do­kuz kez yapın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ