Boğaz Ağız Ve Gırtlak (Hançere)

Ağız yiyecekleri, içecekleri ve soluduğunuz havayı alır. Ağız ayrıca, sindirim sisteminin başla­dığı yerdir. Boğaz, birçok bağışıklık sistemi (özellikle bademcik ve geniz eti içinde) hücresiyle kaplıdır. Bu hücreler, içeri girmeye çalışan mikrop ve bakterilere karşı bekçilik görevini görürler.

Ağız, tat almanıza imkan sağlar verir. Koku gibi, tat da, yediğiniz yemekteki madde­lerin, dilinizde bulunan milyon­larca sinir ucunu tetiklemesi sonucu oluşan histir.Elektriksel içtepiler, tat hissini üreterek dilden beyne gider. İnce bir boru olan, östaki borusu, burnun ve kulağın arkasından geçer. Bu boru, orta kulağa havalandırma sağlar ve normalde kapalıdır. Burun delikleriniz, esnerken ya da üflerken açılır, bazen kulak­larınızda patlama veya hışırtı hissi verir sanki hava kulağınıza giriyormuş gibi.

Değişik mikro­organizmalar bu tüpte hareket edebilir ve enfeksiyona sebep olabilir. Alerji ya da soğuktan, burun ve boğazın yüzeyi şişerse, östaki borusu tıkanabilir. Bu durum, kulak enfeksiyonu riskini burun direğinin (kemikten ve kıkırdaktan oluşan bir katman) ayırdığı, 2 burun deliğinden oluşur. Burundan gerçekleşen her geçiş, kafanın bu tarafın­daki dört sinüse açılır. Burun bize koku alma hissini verir ve hava yoluyla içimize soluduğumuz havadan geçen yabancı maddeleri, filtreler ve dışarı atar. Küçük dil yiyecek ve içekleri yemek borusuna yönlendirir. Ses telleri seslendirmeye imkan sağlar, buna konuşma, bağırma, şarkı söyleme ve fısıldamak dahildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ