Bronşektazi

Bronşektazi, bir akciğer vakasıdır. Bu vakada nefes borusunu akciğerlere bağlayan hava yolları, yıllarca nükseden bakteryel enfek­siyonlardan ötürü zayıflar; enfeksi­yonlar genellikle çocukluk dönem­lerinde oluşur.Bronşlann zayıflamış duvar­ları, bronşlara asılmış salkımlar şeklinde balona benzer kesecik­lerin oluşmasına sebep olur.

Bu küçük kesecikler, bakteriler için bir kuluçka zemini oluşturur.Nadiren ölümcül olan bronşektazi, erişkinlerde nüksedeci solunum enfeksiyonlarının sık karşılaşılan bir sebebidir, genel­likle akciğerin aynı kısmında ortaya çıkar. İlk belirtileri, kişi bronşit, zatürree veya başka bir akciğer enfeksiyonundan kurtul­duktan sonra oluşur. Kötü kokulu balgam üreten, devamlı bir öksürük gelişebilir.

bronsektazi

Bir röntgen ve BT teşhisi kesinleştirir.Balgam örnekleri, enfeksi­yona sebep olan mikroorganiz­maların belirlenmesine yardımcı olur. Tedavi kapsamında antibiyo­tikler kullanılır ve aynca fiyoterapi yoluyla da bronşlardaki kesecik­lerden cerahat dışan drene edilir. Daha ciddi vakalarda, akciğerin zarar gören bölgelerini almak için ameliyat gerekli olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ