Bunyon

Bunyon; Ayak başparmağı ekleminin kökünde ayak başpar­mağının şekil bozukluğundan ya da ayak başparmağı kemikle­rinin büyümesinden kaynaklanan bir şişkinliktir. Bu kemiksi çıkıntı ayakkabınıza sürtündüğünde cilt kızarabilir; alttaki bursa şişer ve iltihaplanarak ağrı yapar. Bunun sonucunda oluşan bursit (bursanın iltihaplanması), topallamanıza neden olabilecek kadar şiddetli olabilir.
Muhtemelen daha yaygın olarak dar, sivri uçlu ve yüksek topuklu ayakkabılar giydikle­rinden, kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha fazla sıklıkla bunyon oluşur. Ayakkabıdan kaynaklanan baskı, ayak başparmağı ekleminin şekil bozukluğuna neden olur. Bunyonun yaygınlığı (görülme sıklığı) yaşla birlikte artar çünkü hem yaşlı kişilerin ayaklarında artritten kaynaklanan şekil bozuk­luklarının görülme olasılığı daha fazladır hem de birçok insan ayaklarının şekline uygun ayakka­bılar giymez.

bunyon

Bunyon oluşunca, yeteri kadar geniş, alçak topuklu ve bağcıklı ayakkabılar giymek baskı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer seçenekler de ayak parmaklarının rahat edebile­ceği spor ayakkabılar ya da tahriş olmuş bölgeyi etkilemeyen şeritleri olan açık sandaletler giymektir.Bunyonu aynı zamanda, ayakkabınızdan kaynaklanan baskıyı azaltan doughnut (halka) şeklinde moleskin tamponlar kullanarak da koruyabilirsiniz. Ağırlığınızı dağıtan ve bunyonun üzerine baskı binmesini engelleyen ısmarlama yapılmış taban­lıklar da yardımcı olabilir. Steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar ağrıyı ve şişmeyi hafifletebilir.

Bunyonlar ayakkabı giymeyi zorlaştırdığında ve diğer tüm çareler işe yaramadığında, dokto­runuz, ayak başparmağınızın doğrudan karşıyı gösterme­sini (düz durmasını) sağlamak için bunyonun kesilerek ya da kemiğin düzleştirilerek küçültül-düğü bir ameliyat olan bunyo-nektomiyi önerebilir. Ameliyattan sonra birkaç hafta koltuk değnek­lerinin yam sıra özel bir yürüyüş ayakkabısı, atel ya da alçı kullanıl­ması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ