Burun Ve Sinüsler

BURUN VE SİNÜSLER
Burun üç işlevi yerine getirir: Koku alır, yabancı maddelerin akciğerlerinize ulaşmasına yardım eder ve içeri soluduğunuz havayı ısıtır ve nemlendirir. Koklamak, vücudunuzun havadaki madde­lere olan bir tepkisidir. Burnun, iç katmanında gömülü olan milyon­larca sinir ucu vardır ve bunlar bir maddeyle karşılaştıkları zaman elektriksel içtepi yaratmak üzere tetiklenirler. İçtepiler, koku alma sinirinden yukarıya, beyne doğru hareket ederler, burada da koku alma hissine dönüşürler.

grip_clip_image002

İki burun deliği, kıla benzeyen çıkıntıları olan hücrelerle ve sümük üreten hücrelerle kaplıdır. Havadan gelen parçacıklar burun deliklerinden geçerken, sümüğe yapışırlar. Daha sonra kıllar, sümüğü, burun deliğinin arkasına, boğazın olduğu yere, hareket ettirirler ve buradan ya yutulur ya da tükürülürler.
Burun geçişleri boğaza ve sinüslerin içine çıkar; sinüsler, kafatasında bulunan ve içi hava dolu çukurlardır. Bize verdiği her türlü sıkıntıya karşın ; sinüslerimizin bir sebepten dolayı bize verildi­ğini varsayıyoruz. Bilim insanları, sinüslerin, sesimize kuvvet kazan­dırmak ve kafatasını aydınlatmak için yaratıldığını tahmin ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ